1 Aralık 2016

Yunus Ünlü

Kolombiya’da Barış Rüzgarları Esiyor

01/12/2016 - 22:22

Kolombiya’da 52 yıldır devam eden iç savaş sona erdi. Hükümet ve FARC arasında imzalanan barış anlaşması kongrede onaylandı. Kongreden geçen anlaşma sonrasında uzun yıllardır devam eden savaş resmen sona ermiş oldu. Anlaşmaya göre FARC gerillaları ellerindeki silahları altı ay içinde BM’ye teslim edecek ve siyasete atılacak.
Kolombiya’da Barış Rüzgarları Esiyor

Hükümet ile Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında imzalanana anlaşma muhalefetin karşı çıkmasına rağmen Kolombiya kongresi tarafından onaylandı. Kabul edilen anlaşma sayesinde 52 yıldan beri süregelen iç savaş resmen sona erdi. Anlaşma yükümlülükleri çerçevesinde FARC, silahlarını Birleşmiş Milletler’e (BM) teslim edecek ve bundan sonraki süreçte görüşlerini siyaset aracılığı ile gündeme getirecek.

Senato tarafından desteklenen anlaşma, daha sonrasında Temsilciler Meclisi de barış anlaşmasını oy birliği ile onayladılar. İmzalanan anlaşma uyarınca, FARC, altı ay içerisinde silahlarını BM’ye teslim edecek. FARC, 7 bin civarındaki üyesi ile birlikte siyasi parti kurarak yasal zeminde hareket edecek.Ekim ayında kıyasıya bir mücadele ile gündeme gelen referandum yüzde 50.2 ile reddedilmişti. Yeni anlaşma metninde yaklaşık elli madde değiştirilerek referandum olmadan kabul etti.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, tarafından yapılan açıklamaya göre, silah bırakma süreci resmen başladı. Dört yıldır Küba’nın başkenti Havana’da gerçekleştirilen müzakereler 52 yıllık süren çatışmaları sona erdirdi. 260 bin kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce kişiyi evlerini terk etmek zorunda bırakan iç savaşın bitmesi dünyada da sevinçle karşılandı.

2016 NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ SANTOS’A VERİLMİŞTİ
2016 Nobel Barış Ödülü, Ekim ayında, Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos’a verildi.Nobel Ödül Komitesi Juan Manuel Santos’u, Kolombiya’da 52 yıldır süren iç savaşı bitirmeye yönelik çabalarından dolayı ödüle layık gördü. Komite Başkanı Kaci Kullman Five, Kolombiya halkının barış anlaşmasını referandumda az bir farkla reddetmesinin, barış sürecinin bittiği anlamına gelmediğini söyledi.Yorum Yap