11 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Kömür İçin Hedef Yükseldi!

11/09/2016 - 14:59

Kömür İçin Hedef Yükseldi!

Türkiye’deki kömür rezervlerinin arttırılmasına yönelik çalışmalar için yeni hedef belirlendi. 2017 yılından yüksek beklentileri olduğu vurgulanırken, hedefin 20 Milyar yonluk kömür rezervine ulaşmak olduğu aktarıldı. Hedefe ulaşılması için ise yeni kömür rezervlerinin bulunması ve tespit edilmesi için girişimler arttırılacak. İlk adım Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı tarafından geldi. Bakan Berat Albayrak, yaptığı açıklamada yeni alanların keşfi ve kömür rezervinin arttırılması nedeniyle önümüzdeki yılı bağlamak kaydı ile 1 milyon metre çağında derin sondaj talimatını aktardı.

Hedef Yeni Rezervler!
Yer altı zenginliklerinin olmasına rağmen hala yeterli sayıda bu konuda girişim sağlanamaması, bir çok kaynaktan yararlanılmayı kısıtlı kılıyor. Bu nedenle adım atılırken, hedeflerin ise yeni keşfedilecek yeraltı zenginliklerinden faydalanmak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yaklaşık 10 yıllık süre içinde başlatılan derin sondaj girişimleri neticesinde 7 milyar ton kömür rezervi elde edildiğini bildirdi. Bu rakamın yeterli olmadığı ve 2017 yılı için girişimlerin artarak ve yaygınlaşarak devam edileceği kaydedildi.

Yeni İstihdam Alanı!
Aynı zamanda yüksek bir istihdam alanının da oluşması, maden sektöründe görev alan çok sayıda işçi için de önemli bir iş kaynağı olacak. gerek aktif madencilik yapan gerekse yeni mezun kişiler, bu alanda görev almak istedikleri sürece iş sorunu çekmeyecek.

Açıklamaya dair rezerv planlamasının yapıldığı bölgeler hakkında ise bilgi verilmedi. Buna rağmen marmara ve güneydoğu bölgeleri öncelikli olarak işlenecek ve çalışmaların yürütüleceği bölge olması bekleniyor.Yorum Yap