8 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Konutta KDV İndirimi Yapıldı!

08/09/2016 - 9:55

Konutta KDV İndirimi Yapıldı!

Günümüz koşullarında her geçen gün artan ev fiyatları alım yapmayı zorlaştırırken, hükümet konut sahibi olmak isteyenlere önemli bir indirim gerçekleştirdiğini duyurdu. Daha önce konutlarda kdv oranı %18 olarak alınırken, şimdi ise %10’luk bir düşüş gerçekleştirilerek bu oran %8’e çekildi. Fakat alınan kararda bir madde dikkat çekiyor. KDV oranı %8 olan konutların 150 metrekare ve üzerinde olması gerekiyor. Yani 145 metrekarelik bir ev için ödenecek KDV oranı yine %18 olarak kalacak.

Bakanlar Kurulu tarafından alınan bu kararın geçici olarak uygulanacağı, Mart ayı sonuna kadar geçerliliğini sürdüreceği bildirildi. Vatandaşın bu konuda hükümetten ciddi beklentiler içerisine olması sonucunda gelen bu karar pek tatmin edici bulunmadı. Ev fiyatlarının yüksek olması nedeniyle düşük metrekareye sahip evlere yönelen vatandaşlar, genellikle 100-120 metre kare civarında evler tercih ediyor. Daha düşük maliyetli olması sebebiyle böyle bir yönelim gerçekleştirilirken 150 metre kare üzerinde ev satışlarının az olduğu görülüyor. Hükümetin bu kararı almasındaki sebeplerden biri de geniş evlere olan talebi arttırmak olarak vurgulandı.

Vatandaş Memnun Değil!
Vatandaşlar bu kararın ardından biraz tepkili. Metre kare sınırlaması olmaksızın her evde uygulanması gereken bir madde olması daha yararlı olacağı savunulurken, 150 metrekare üzerinde evler için uygulanacak olması vatandaşın fazla yararlanacağı bir madde olarak görünmediği düşüncesi hakim. Bu maddenin genişletilmesi yönünde beklentiler olduğu gözlemlenirken, böyle bir uygulamanın olmasına ise pek ihtimal verilmiyor.

Konut sahibi olmak isteyenler KDV indiriminden ziyade faiz oranlarının düşürülmesini bekliyor. Peşin ödemeli konut sahibi olmanın zor olduğu bu günlerde kredi ile ev sahibi olmak isteyenlerin sayısı ise oldukça fazla. Fakat bankaların yüksek faiz eklemesi, konut kredisi çekecek olanları iki kez düşünmeye itiyor. Bu nedenle faiz oranlarında indirim beklentisi, vatandaşı daha fazla mutlu edecek gibi.Yorum Yap