8 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Korsana Google Engeli!

08/05/2016 - 10:47

Korsana Google Engeli!

ABD merkezli teknoloji devi Google internet dünyasında torrent denilince ilk akla gelen siteye ağır bir darbe indirdi. The Pirate Bay isimli dünyaca ünlü torrent sitesi, bundan böyle Google Chrome ve Firefox web tarayıcıları üzerinden girişlerde engellenecek. Ayrıca Google’ın almış olduğu karar sadece bununla da sınırlı değil. Şirket birçok korsan yazılım ve içerik paylaşımında bulunan zararlı siteler için uyguladığı uyarı mesajını da The Pirate Bay için aktifleştirdi. Böylece siteye girmeye çalışan kullanıcıları ekranına, site içerisinde dolandırıcıların ve zararlı yazılımların bulunduğuna dair bir uyarı mesajı gelecek.

Aslında The Pirate Bay sitesi milyonlarca internet kullanıcısı için oldukça güzel hizmetler sunan bir site. Ancak bu hizmetleri kendi lehine kullanarak korsan içerikleri yaymak isteyen kullanıcılar tarafından da işgal edilmiş durumda. Milyonlarca yasal uygulama, yazılım ve içeriklere kolaylıkla torrent olarak erişebilen kullanıcılar, korsanların da siteye yasa dışı içerikleri yüklemesi sebebiyle erişemeyecek.

Google şirketinin onlarca tanınmış torrent sitesi içerisinden neden sadece The Pirate Bay’ı seçtiği henüz bilinmiyor. Öte yandan site yetkilileri kullanıcılara açıklamada bulunarak, site içerisinde herhangi kötü içerikli bir yazılım bulunmadığını ve sitenin bilgi hırsızlığı gibi suçlarla bir alakasının olmadığını duyurdu. Site yetkilileri, şaşkınlıklarını üzerlerinden atamadan kullanıcılara güven vermeye çalışıyor.

The Pirate Bay için, Google’ın zararlı site kararı almasının sebebi bilinmiyor. Daha önce bu filtrenin algoritmasından kaynaklanan hatalar nedeniyle birçok sitenin sebepsiz yere fitreye takıldığına şahit olmuştuk. Bu sebeple site yetkilileri durumun tekrar değerlendirilmesi için Google’a başvurduklarını ve kullanıcıların endişelenmemeleri gerektiğini belirtti.Yorum Yap