19 Kasım 2016

Yunus Ünlü

KPSS Puan Hesaplama – 2016 KPSS Ortaöğretim Sınavında Standart Sapma Belirleyici Olacak

19/11/2016 - 22:10

KPSS puan hesaplama, 2016 KPSS ortaöğretim sınavının ardından milyonlarca kişinin akınına uğradı. Standart sapma verilerine göre en büyük puan farkı KPSS ortaöğretimde oluyor. Bu nedenle 20 Kasım tarihinde gerçekleşen KPSS'den çıkan adayların puanlarındaki sapmaları da dikkate almaları gerekiyor. Online KPSS puan hesaplama modülü haberimizin içerisinde yer almaktadır.
KPSS Puan Hesaplama – 2016 KPSS Ortaöğretim Sınavında Standart Sapma Belirleyici Olacak

Pazar günü gerçekleşecek olan KPSS ortaöğretim sınavında yaklaşık 3 milyon 500 bin aday ter dökecek. Adayların mağduriyet yaşamaması için sınav saati saat 10.00 olarak belirlendi. Adaylar sınav giriş belgelerini ÖSYM’nin sitesinden alabilecek.

Milyonlarca kişinin heyecanla beklediği KPSS Ortaöğretim sınavının gerçekleştirilmesine çok az bir süre kaldı. 3 milyon 500 bin adayın ter dökeceği KPSS Ortaöğretim sınavı ülkemizde şimdiye kadar gerçekleştirilen sınavların en kalabalığı olacak.

KPSS SAATİ DEĞİŞTİ
ÖSYM tarafından resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamaya göre 20 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşecek olan KPSS Ortaöğretim sınavının saati oturumu katılımcıların mağdur olmaması için 09:30’dan 10:00’a alındı.

KPSS SINAV GİRİŞ BELGELERİ
Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim’e girecek olan adaylar sınav giriş belgelerini ÖSYM’nin internet adresinden temin edebilecek. 20 Kasım 2016 tarihinde saat 10:00’da gerçekleşecek olan KPSS Ortaöğretim sınavına giriş belgelerini adaylar T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden temin edebilecektir.

KPSS PUANI NASIL HESAPLANIR?

20 Kasım 2016 Pazar günü gerçekleşecek olan KPSS Ortaöğretim sınavında 120 soru sorulmaktadır. Bu sorulardan 60 soru Genel Kültür ve 60 soru Genel Yetenek testinden oluşmaktadır. Adayların puan ve başarı sıralamalarını yaptıkları netler ve standart sapmalar belirlemektedir. Puan hesaplamasında net sayısının yanında standart sapma da büyük önem taşımaktadır.

Genel olarak basit bir KPSS hesaplama sistemi bulunmaktadır. Bu hesaplama da 0.5x (Genel Kültür+Genel Yetenek Neti) +40 ile ±5 puan farkla puanınızı hesaplayabilirsiniz. 70 neti olan bir adayın sınavdan alacağı puan ±5 puan standart sapma değerleri ile birlikte (0,5×70)+40= 75 şeklinde olmaktadır.

Adayların şimdiden “KPSS Ortaöğretim güncel hesaplama motoru” şeklinde internet üzerinde arayışlara başladığı görülmektedir. Hesaplama esnasında yapılan testlerin ülke genelindeki ortalaması ve standart sapmanın ±5 puan etkisi olduğu dikkate alınmalıdır.

Puan Hesaplamada Asıl Belirleyici Standart Sapma

Adayların sık sorduğu sorulardan biri de budur. İktisat dersi gören öğrenciler bilir. Elmas-su paradoksu vardır. Paradoksun temel mantığı “az olan değerlidir” KPSS’de de az olan değerlidir ancak bunu soru bazında değerlendirmek yanlış olur.

Örneğin KPSS’de Türkçe testinde sayısal mantık sorularını sınava giren adayların yalnızca %20’si yapabildi. Bu yüzden sayısal mantık sorularının puan katsayıları daha yüksek değildir. Burada önemli olan bir bütün olarak Türkçe testinin standart sapma ve ortalama değerleridir.

Lisans, Önlisans ve Ortaöğretim alanında düzenlenen KPSS’de en büyük puan farkı ortaöğretimde oluyor. Bu nedenle 2016 KPSS ortaöğretim standart sapmanın en fazla olacağı sınav olacak.

KPSS Puan Hesaplama Modülüne Gitmek İçin TıklayınızYorum Yap