5 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Kritik Toplantı Sona Erdi!

05/05/2016 - 13:44

Kritik Toplantı Sona Erdi!

Bugün gerçekleştirilecek olan AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sona erdi! Merakla beklenen karara göre yeni kongre 22 Mayıs’ta gerçekleşecek. Toplantı sonrası detaylar henüz belirtilmezken, verilen ana kararların bazıları medya ile paylaşıldı. Bunlar arasında en öne çıkan durum yeni kongre tarihi.

Toplantı sonrasında gözler ise Ahmet Davutoğlu’na çevrildi. Görevden ayrılması beklenen Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, bugünkü toplantıda alınan karar ile istifa etmeyeceği, fakat 22 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek olan kongrede aday olmayacağı anlaşıldı. Olağanüstü kongrede yeni başkan seçilerek Ahmet Davutoğlu’nun yerine getirilecek.

Gerçekleştirilen MYK toplantısının beklenenden daha kısa sürmesi, uzlaşma konusunda sorun yaşanmadığını ve fikir birliğine çabuk ulaşıldığını gösterirken, toplantıdan çıkan millet vekillerinden ise detaylı bilgiler alınamaması, gözleri resmi açıklamanın yapılmasına çevirdi. Bugün Ahmet Davutoğlu’ndan toplantıya ilişkin verileri kamuoyu ile paylaşması bekleniyor.

Ahmet Davutoğlu, başkanlık görevinden ayrılmak istediğini dün Cumhurbaşkanlığı’nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirilen toplantıda kendisine iletmişti. Bu durum karşısında Cumhurbaşkanı Erdoğan, durumu kabul ederek Ahmet Davutoğlu’na onay vermişti. Yapılacak resmi açıklama ile yeni kongre itibarı ile Davutoğlu’nun genel başkanlık ve başbakanlık görevinden resmi olarak ayrılacağına ise artık kesin gözle bakılıyor. Yapılacak açıklamada sürpriz bir kararın verilmesi ise beklenmiyor.Yorum Yap