6 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Kurtlar 99 Küçükbaşı Telef Etti!

06/09/2016 - 18:05

Kurtlar 99 Küçükbaşı Telef Etti!

Bingöl ve Bitlis’den gelen iki haber, hayvan besicilerini zor durumda bıraktı. İlk olarak sabah saatlerinde Bitlis’ten gelen bilgilere göre gece yarısı kurtlar Ayhan Gümüş’e ait küçükbaş hayvanları telef etti. Aç kalan kurtların köye inmesiyle birlikte koyunlara saldıran kurtlar, ahırdaki 80 koyundan 68’ini telef etti. Gece saatlerinde bir sesle birlikte uyanan Ayhan Gümüş, koyunlarının çoğunun yerde yaralı ve ölü halde bulunca şok geçirdi. Ne yapacağını bilemeyen Gümüş, göz yaşlarını tutamadı.

İki yıllık birikimi ile bu kurban bayramı için yatırım yaptığını belirten çiftçi, tüm varlığının bir anda yok olduğunu söyledi. Bitlis’te bulunan Adilcevaz ilçesine bağlı bir köyde bulunan Ayhan Gümüş, bu durum karşısında yetkililerden yardım talebinde bulundu.

Kurtların telef ettiği hayvanların bulunduğu yer ise dikkat çekiciydi. Açık bir alana sadece basit bir yapı ile bariyer koyan Gümüş, adeta kurtlara davetiye çıkarmış. Hayvanlarının sadece kaçmaması için basit şekilde etrafını sarmalaması, dışarıdaki tehlikelerden koyunların korunmasına engel olmamıştı. Neticesinde ise olumsuz koşullar, hayvanların telef olmasına sebep oldu.

Günün bir diğer benzer bilgisi de Bingöl’den geldi. Karlıova ilçesine bağlı Kaynak Köyü’nde aynı şekilde korunaksız bir yerde tutulan koyunlara kurtlar saldırdı. 50 koyundan 31 tanesitelef olurkeb, bazıları ise yaralı şekilde kaldı. Kurbanlık olarak satılmayı bekleyen koyunlarının telef olması, maddi zarara yol açtığını söyleyen çiftçi Ethem Uğur, henüz borçlarını bile ödemediğini söyledi.Yorum Yap