30 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Kuruyemiş Devi Satıldı!

30/04/2016 - 14:12

Kuruyemiş Devi Satıldı!

Türkiye’nin en büyük kuruyemiş üreticilerinden biri olan Peyman Gıda’nın tüm hisseleri yabancı bir özel sermaye fonu olan Bridgepoint’e 110 milyon dolar karşılığında satılıyor. Konuyla alakalı olarak bilgi veren iki farklı kaynak, satış için tarafların anlaştığını belirtti. Reuters’ın da haberlerine konu olan satış hakkında yapılan bir haberde, bir kaynağın satış bedelinin 110 milyon dolar civarında olduğunu söylediği, bir diğer kaynağında da anlaşma konusunda tarafların uzlaştığını ve Haziran başında kapanışın gerçekleşebileceğini söylediği aktarıldı.

İlk olarak 1995 yılında Eskişehir’li üç şirketin birleşmesiyle kurulan Peyman Gıda, 2000 yılında ilk yatırımı yapmış, 2007 yılında da Eskişehir’de 49 bin metrekarelik alanda bir tesis inşa etmişti. 2008 yılında Esas Holding ile ortalıklık kararı alan şirketin yüzde 30’luk hissesi Nisan ayında Sabacı ailesine ait Esas Holding’e satıldı.

Yıllık cirosu 300 milyon TL’den fazla olan Peyman Gıda’nın, Japonya, Rusya gibi ülkelere de ihracat yaptığı belirtildi. İhracat gelirlerinin, toplam cirosunun yüzde 10’unu oluşturduğu belirtilen şirketin yüzde 30’luk hissesi Sabancı Holding’e 11 milyon dolara satılmıştı. Peyman Gıda’nın son 7 yılda 6 kattan daha fazla büyüdüğünü aktaran Esas Holding Gıda Grubu Başkanı Babür Çelebi, şirketin geçtiğimiz aylarda vitrine çıkartıldığını belirtti.

Peyman Gıda’yı almaya hazırlanan özel sermaye fonu Bridgepoint’in 12 milyar euroluk bir fonu yönettiği belirtiliyor. Satış işleminin gerçekleşmesi için Rekabet Kurulu’nun onayının da alınması gerektiği ifade edildi.Yorum Yap