15 Kasım 2016

Yunus Ünlü

KYK Burs Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? KYK Açıklamada Bulundu

15/11/2016 - 17:09

KYK burs başvuru sonuçları aylardır merakla bekleniyor. Binlerce öğrenci KYK'dan gelecek açıklamaları takip ediyor. Peki KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ayrıntılar...
KYK Burs Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? KYK Açıklamada Bulundu

Üniversite öğrencilerinin eğitim ve öğretim hayatına katkı sağlaması amacıyla verilen KYK burslarının, yakın zamanda sonuçlanacağı yetkililer tarafından belirtildi. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun öğrenciler için sağladığı KYK burs ve kredilerinden hangi öğrenciler yararlanabilecek? İşte, burs ve kredi detayları..

2016-2017 öğretim döneminde kurumumuza burs/kredi başvurusunda bulunan öğrencilerimizin değerlendirme süreci devam etmektedir. Başvuru bilgileri ilgili kamu kurumlarından teyit edilmekte olup değerlendirme sonucu en kısa sürede http://yurtkur.gsb.gov.tr internet sitemiz üzerinden ilan edilecektir. Burs sonuçlarının tam olarak ne zaman açıklanacağı ise henüz belli değil.

TAAHHÜTNAME ONAY İŞLEMLERİ e-devlet ÜZERİNDEN YAPILACAK

Sonuçların açıklanacağı ilan sayfasında öğrencilerimizin bundan sonra yapması gerekenler de duyurulacaktır. Burs/kredi almak isteyen öğrenciler kendilerine verilen süre içerisinde e-devlet şifreleri ile e-devlet sayfasından burs/kredi taahhütname onay işlemi yapacaklardır.

Sonuç ekranında tahsis edilen burs/kredi imkânından faydalanmak için e-devlet üzerinden taahhütname onayı yapılması zorunludur.

YURT DIŞINDA (KUZEY Kıbrıs TÜRK CUMHURİYETİ DÂHİL) EĞİTİM GÖRMEKTE OLUP BURS/KREDİ MÜRACAATINDA BULUNANLARIN DİKKATİNE

Yurt dışında eğitim görmekte olan öğrencilerimizin başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından yapmaları gereken işlem iki basamaklıdır.

– Öncelikle e-devlet üzerinden taahhütname onay işlemi,

– KEFALETNAME BELGESİ Öğrencilerimizin bu belgeyi, herhangi bir noter marifetiyle hazırlatmaları gerekmektedir. Kefaletname belgeleri e-devlet onayının ardından noter sistemine otomatik düşmektedir. Kefaletname hazırlatma işlemi öğrenciye kefil olacak kişi tarafından yaptırılacaktır, öğrencinin noterde bulunmasına gerek yoktur. Noterlerce hazırlanan kefaletname belgelerinin Kurumumuz genel müdürlük adresine (Söğütözü mahallesi 2176 sokak No: 25 Çankaya / Ankara ) posta veya kargo yoluyla gönderilmesi gerekmektedir.

ÖNEMLİ UYARI!
Öğrenim kredisi ve burs almak istemeyen öğrencilerin herhangi bir işlem yapmalarına gerek bulunmamaktadır. Taahhütname onayı yapmayan öğrenci sisteme dahil olmayacağından ertesi yıl yeniden burs/kredi için başvurabilir.

Lisans eğitimi alan öğrencilere çeşitli zorluklar beklemektedir. Farklı şehirlere üniversite okumak için giden öğrencilerin büyük bir çoğunluğu çeşitli sorunlar ile karşılaşırlar. Yıllardır üniversite öğrencilerine hizmet veren onlara maddi açıdan destek veren kurumlardan biri olan Kredi Yurtlar Kurumu halen daha günümüzde hizmet vermektedir. Kredi Yurtlar Kurumu tarafından lisans eğitimi alan öğrencilere öncelikle yurtlarda kalma hakkı tanınır. Öğrencilerin yapacak olduğu bazı başvuru işlemlerinin ardından yurtlar da kalma hakkına sahip olup olmadıkları ortaya çıkar. Öğrencilerin kısa sürede internet üzerinden artık başvurularını gerçekleştirebilmektedir.Yorum Yap