7 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Makedonya’da Uçak Can Aldı!

07/09/2016 - 10:33

Makedonya’da Uçak Can Aldı!

Makedonya’da meydana gelen uçak kazasında 6 kişinin hayatını yitirmesine sebep oldu. Almanya’ya ait olduğu belirtilen özel uçağın düşüş sebebi ise yapılan araştırmalar sonrasında ortaya çıktı. Ticari faaliyetler için kullanıldığı belirtilen uçak, İtalya’dan havalanmasının ardından yakıt almak için Makedonya’ay geçiş yapması sırasında düştüğü anlaşıldı. İlk olarak sinyalin kaybedilmesi ile endişe eden yetkililer, ardından uçaktan haber alamadı. Bunun üzerine son sinyal alınan yerlerde araştırma yapıldı.

Uçağın, Makedonya’da Üsküp’e bağlı bir köye düştüğü tespit edildi. Merkezden 6 kilometre uzakta olan köyde kırsal bir alana düşen uçakta yer alan 6 kişi hayatını kaybederken, kurtulan olmadı. Mürettebatın hayatını kaybettiği uçağın İtalya’dan Almanya’ya geçişi sırasında yaktı ikmalinin sebep olduğu kaza da ihmalkarlık olduğu da düşünülüyor. Yakıtın yetersiz olmasına rağmen yola çıktığı düşünülen uçak, kazaya davetiye çıkarmış.

Kazanın ardından uçağın düştüğü bölgeye sağlık ekipleri sevk edilirken, görüntü alınması ise engellendi. Piper Seneca 2 model bir uçak olduğu belirtilirken, hayatını yitirenlerin ise 4’ü İtalyan, 2’si ise Kosova vatandaşı oldukları açıklandı.

Uçaktaki mürettebatın Kosova’da bir iş kurma amacı ile seyahat ettikleri de olayın ardından ortaya çıktı. Kosova’nın İstog kentinde bir iş kurmayı planlayan yatırımcılar, malesef ihmal nedeniyle hayatını kaybetti.Yorum Yap