3 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Maliyeti Çok Şaşırtacak!

03/09/2016 - 22:31

Maliyeti Çok Şaşırtacak!

Bir zamanlar lüks olarak görülen akıllı telefonlar, artık herkes için bir ihtiyaç haline geldi. 2.el araba fiyatına yaklaşan akıllı telefon fiyatları, önemli bir piyasanın oluşmasını da beraberinde getirdi. Kısacası son 5-6 yıldır tam bir akıllı telefon çılgınlığı yaşanıyor diyebiliriz.

Akıllı telefonların fiyatı yükselince risk oranı da buna bağlı olarak artış göstermekte. Telefonunu korumak için kırılmaz cam taktıranlar, kenar kısımlarına bir zarar gelmemesi adına çeşitli cep telefonu kılıflarını tercih etmekte. Bu kılıflar, bir yandan telefonunuzu korurken diğer yandan farklı bir görünüme sahip olmanızı sağlıyor. Özel tasarım cep telefonu kılıfları, bu bağlamda büyük rağbet görüyor. Peki, cep telefonu kılıflarının gerçek maliyeti nedir ve biz bu kılıflara ne kadar ödüyoruz?

Ülkemizde kullanılmakta olan cep telefonu kılıflarının büyük bir çoğunluğu Çin, Güney Kore, Kuzey Kore, Vietnam ve Endonezya gibi ülkelerden ithal edilmektedir. Bu kılıfların ithalatçı firma ya da kişiye mal oluşunun ortalama 1-2 TL olduğunu biliyor muydunuz? Evet, yanlış duymadınız. Birçok yerde en az 10-15 TL’ye satılan kauçuk ve plastik cep telefonlarının toplam maliyeti 1-2 TL civarında. En kaliteli kılıf ve kaplar dahi 5-6 TL’ye mâl olmakta. Bu fiyata mâl olan kılıf ve kaplar, ülkemizde en az 25-30 TL’den satışa sunuluyor.

Cep telefonu kılıf ve kaplarının bu kadar ucuza mâl ediliyor olması, pazarlık esnasında elinizi güçlendirebilecek bir etkendir. Dolayısıyla akıllı cep telefonunuz için kap ya da kılıf alırken yapabildiğiniz kadar pazarlık yapmaya özen gösterin, emin olun ki yapacağınız pazarlığın size ciddi bir katkısı olacak. Bu durum hakkında bilgi sahibi olduğunuzu satıcıya fark ettirdiğiniz an pazarlıktaki eliniz güçlenecektir. Özellikle kauçuk ve plastikten yapılan telefon kılıflarını satın alırken böyle bir yol izleyebilirsiniz.Yorum Yap