27 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

MEB’den Bilişim Atağı!

27/04/2016 - 17:49

MEB’den Bilişim Atağı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Bakanı Nabi Avcı, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklama ile Türkiye’nin artık alt yapı ve fiziksel yatırıma doyduğunu, bu alanda son yıllarda yapılan çalışmaların öncelikler arasından kaldırılarak artık beşeri yatırıma önem verilmesi gerektiğini ifade etmişti. Bakan Nabi Avcı’nın “insan yetiştirmeliyiz, eğitim kalitemizi arttırmalıyız” şeklindeki çıkışı ile, bakanlığın çalışmaları artık somut adımların atılması ile, kendini göstermeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren artık tüm 5. sınıf öğrencileri spor yeteneklerinin tespit edilmesi ve gerekli eğitimin verilmesi için özel bir sınava tabi tutulacak.

Komisyon Oluşturuldu

Önemli bir adım da müfredata yapılan düzenlemeler ile geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı, bilişim ve teknoloji alanında ilerleyen yıllarda çok daha başarılı işlere imza atmamız ve ihtiyaç duyulan yetenekli, eğitimli, donanımlı bireylerin yetişmesi için “Bilişim teknolojileri ve yazılım dersi” için komisyon oluşturdu.

Potansiyel Fazla

Artık günümüz çocukları teknoloji içerisinde doğuyor ve büyüyorlar. Her ne kadar uzmanlar küçük yaşlarda telefon, tablet kullanımını çocuklar için zararlı bulsa da, aileler izin verdiği sürece 1 yaşındaki bir bebek bile teknolojik aletleri kurcalamaya, anne babasından gördüğü hareketleri taklit etmeye başlıyor. Dolayısıyla da ilköğretim çağına geldiklerinde internet üzerinden arkadaşlarıyla konuşabilir, internette kendi başlarına oyun oynayabilir hale geliyorlar. İşte bu ilgi ve beceriyi eğitimli ve bilinçli hale getirmek için MEB harekete geçti.

Pilot İllerde Başlanacak!

Milli Eğitim Bakanlığı okul çağındaki çocukların bilimsel düşünme becerisi kazanmaları, kendi oyunlarını yazabilmeleri ve kod yazmayı öğrenmeleri amacıyla 5 ve 6’ncı sınıflarda zorunlu, 7 ve 8’inci sınıflarda ise seçmeli olarak “Bilişim teknolojileri ve yazılım dersi”ni hayata geçiriyor. Ders ilk olarak, pilot il seçilen Gaziantep, Samsun, Mersin ve Erzurum’da verilecek.

Kadro ve İmkanlar Yetersiz, Eksiklerin Giderilmesi Gerekiyor

Bakanlık’tan bazı yetkililer, bu dersleri verecek olan öğretmenlerin yeterli donanıma sahip olmadığını hatta bu öğretmenlerin kendi okullarının web sitesini kurmakta dahi zorlandığını ifade ederek, öncelikle dersin eğitimini verecek öğretmenlere yeni eğitimler verilmesi gerektiğini düşünüyorlar.Yorum Yap