3 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

MEB’den Bisiklet Bildirisi!

03/05/2016 - 15:39

MEB’den Bisiklet Bildirisi!

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı Türkiye Sağlıklı Beslenme Hareketli Hayat Programı kapsamında her okula bisiklet dağıtımı gerçekleştirecek. 23 Nisan 2016 tarihinde ilk teslimin yapıldığı projede, siparişi verilerek parası ödenen bisikletler üreticiler tarafından teslim edildikçe ilgili bakanlıklar tarafından dağıtımı gerçekleştirilecek. Konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı tüm okullara resmi yazı göndererek proje ve dağıtım yöntemini açıkladı. Proje kapsamında ilkokul ve ortaokullara bisiklet dağıtımı gerçekleştirilecek ve çocukların fiziksel aktiviteye teşvik edilmesi, sağlıklı bir yaşam alışkanlığı edinmesi sağlanacak.

Bisikletlerin Dağıtımı Nasıl Yapılacak?

Proje dahilinde, ilkokullara gönderilecek olan bisikletler, İl Halk Sağlığı Müdürlükleri aracılığı ile temin edilecek, ancak dağıtım işlemini İl Milli Eğitim Müdürlükleri yapacak. Ortaokullarda dağıtılacak olan bisikletler ise her okulda en az bir öğrenciye bisiklet temin edilecek şekilde planlanmıştır. Ayrıca, projede her ilde bulunan okullar ve belirlenen katsayılar doğrultusunda verilecek olan bisiklet sayıları hesaplandığı belirtilmiş.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen yazıda, ilkokul ve ortaokullarda yapılacak olan bisiklet dağıtımının nasıl yapılacağı belirtildi. Buna göre, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında yapılacak olan dağıtımlarda bisikletler öğrencilere verilecek. Yatılı bölge ortaokullarında ise bisikletler okul başına 10 adet verilerek, öğrencilerin ortak kullanımına sunulacak. Dağıtılacak bisikletler okul sayısından fazla olursa, hangi okula ne kadar bisiklet dağıtılacağı ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenecek.

Her okulda bisikletlerin hangi öğrenciye verileceği konusunda ise, öğrencinin bisikletinin olmaması, ailesinin bisiklet alacak maddi gücünün olmaması, öğrencinin örnek teşkil etmesi gibi kriterlere bakılacak. Ayrıca, bisiklet dağıtımında kız-erkek dengesine dikkat edilecek. Dağıtımın hangi öğrencilere yapılacağı ise okul müdürü, bir rehber öğretmen ve bir normal öğretmenden oluşan heyet tarafından belirlenecek.Yorum Yap