Haber Direkt

Mehmet Müezzinoğlu’ndan Kamu Personel Reformu Açıklaması

Mehmet Müezzinoğlu’ndan Kamu Personel Reformu Açıklaması
Bu haber 22 Şubat 2017 - 22:12 'de eklendi ve 246 views kez görüntülendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Müezzinoğlu, Kamu Personel Reformu sayesinde güvenilir, geliştirilebilir ve sürdürülebilir bir yapının arzulandığını kaydetti.

Merakla beklenen Kamu Personel Reformu hakkında detaylı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamalara göre, devlet memurluğunda köklü bir anlayış değişikliğine gidiliyor. Yeni dönemde kamu kurumlarında garantili iş dönemi yerine 8 başlıkta beş yıllık karneye dayalı esnek bir yapı geliyor. Kamu personel reformu ile yöneticiler dâhil tüm memurlara yönelik performans değerlendirmesinin yapılması öngörülüyor.

Bakan Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamaya göre, memur hakkında performans değerlendirme sürecinde hem hizmet alan vatandaş hem de amirleri not verecek. Performans değerlendirme süreci iş bilgisi, kalitesi, iletişim, işbirliği, görev bilinci, iş alışkanlıkları, disiplin-kurallara uyma, gelişime açıklık ölçütleri çerçevesinde gerçekleştirilecek.

KİMSENİNN TAPULU MALI OLMAYACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yaptığı açıklamada kamuda güvencenin “tapulu mal” gibi olmasını doğru bulmadığını beyan etti. Müezzinoğlu, referandumdan sonra kamuda personel reformunu hayata geçireceklerine dikkat çekti.

TAŞERON SORUNUNU REFORM İÇİNDE ÇÖZECEĞİZ

Bakan Müezzinoğlu, yaptığı açıklamasında kangren haline gelen taşeron sorununa da dikkat çekti. Müezzinoğlu, kamu personel reformu çalıştaylarının sürdüğünü ifade ederek, “Kamuda bütüncül bir düzenleme yapabilirsek, taşeronları bunun içinde çözeceğiz. Kamu çalışanları zaten yamalı bohça gibi 657, sözleşmeliler, kısa süreli sözleşmeliler, mevsimlik işçiler, 4A, 4B, 4C. Bunlara statü koyacağız buna göre yeni bir format çıkacak. Düzenleme çalıştaylarda netleşecek. Güvenceli, sürdürülebilir, geliştirilebilir bir yapı arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

Müezzinoğlu, açıklamasında 657 Sayılı Kanun kapsamında iş güvencesinin tapulu mal gibi olmasının yanlış olduğunu ifade etti. Memurun kendisini geliştirmesinin önünü açmak gerektiğini ifade eden Müezzinoğlu, “Liyakati, performansı değerlendirebilmeli. Yılların getirdiği kıdemle, birikimle bunu ölçmek doğru değil. Bunda da ısrarla güvence diyorsak kamu da beklediği hizmeti alamaz. Mesleklere göre 5 yılda bir kendini çek edebilen bir sistem olmalı” ifadelerini kullandı.

KAMU PERSONEL REFORMU NELER GETİRİYOR?

Bakan Müezzinoğlu, yaptığı açıklamada yeni dönemde sicil yerine performans kriterlerinin uygulanacağını ifade etti. Ayrıca, yeni dönemde, mevcut beş ayrı devlet personel rejiminin tek bir yasa altında toplanması öngörülüyor. Ödeme çeşitleri de bu kapsamda yeniden tanımlanıyor. Kamuda bankamatik memurluğunun sona ereceği ifade ediliyor. Özellikle kamuya uğramadan aylı alan müşavirlik kadrolarının gözden geçirilmesi bekleniyor.

657 sayılı Memur Yasası çağın gereklerine uygun hale getirilirken, kamuda yaklaşık 50 çeşide ulaşan ödemelerin de dengeli hale getirilmesi plan kapsamında yer alıyor. emel ücret, hizmet farkı, ek ödenek, ders ücreti, vekâlet ücreti, performans gibi belli başlıklar halinde sıralanması ile gündeme gelen yeni düzenlemede performansı yüksek memurlara daha yüksek ücret verilmesi öngörülüyor.

HAK VE HUKUKUN ÜSTÜNE GEÇİLEMEZ

Bakan Müeezinoğlu, yaptığı açıklamada kamuda dokunulmaz, imtiyazlı bir sınıf olmaması gerektiğine dikkat çekti. Müezzinoğlu, “Millete bedel ödeten bir sistem olamaz. Demokraside dokunulmaz tek kitle millettir. Onların hak ve hukukunun üstüne geçilemez. Pozisyonlardan kaynaklı değil. Bakan, genel müdür görevdeyken imtiyazı olabilir. Ancak görevi bittiğinde bu da biter. Yirmi yıl sonra kimin nereye geleceği belli olan sistemde adam niye darbe planlamasın” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER