30 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Merkel Türkiye Karşıtı Açıklama Yaptı

30/11/2016 - 20:11

Almanya Şansölyesi Merkel’in gündeminde de Türkiye vardı. Merkel parlamento toplantısında yaptığı açıklamada Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinde yeni başlık açılmasına muhalif tutum sergiledi. Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı AB ile Türkiye arasında imzalanan mülteci mutabakatından kaynaklanan yükümlülükleri yerine getirmeye çağırdı.
Merkel Türkiye Karşıtı Açıklama Yaptı

Partisi muhafazakâr Hıristiyan Demokratların parlamento toplantısında açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakerelerine dair bildirdi. Müzakerelerde yeni başlık açılmasına karşı olduğunu bildiren Merkel, mülteci konusundaki beklentilerini açıkladı.

Angela Merkel tarafından yapılan açıklamalar, AB ile Türkiye arasındaki görüşmelerin fiilen bittiği şeklinde yorumlanıyor. Merkel aday olacağı seçimler öncesinde, bu fikrinin seçmenleri ile de paylaşılmasını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı AB ile Türkiye arasında imzalanan mülteci mutabakatından kaynaklanan yükümlülükleri yerine getirmeye çağıran Merkel, Türkiye’nin de Avrupa gibi güvenilir bir sözleşme ortağı olduğunu düşündüğünü sözlerine ekledi.

AB İLE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ MERAK KONUSU

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yaşanan gerginlik son olarak Merkel’in açıklaması ile tartışılmaya devam edecek. Avrupa Birliği’nin kendi menfaatlerini korurken, Türkiye açısından önem taşıyan konularda duyarsız kalması hükümet yetkilileri tarafından iki yüzlülük olarak eleştiriliyor. Bütün bu gerginliklere rağmen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB defterinin kapanmadığı açıklamasında bulunmuş ve AB’yü “samimi olmaya” davet etmişti. Yeni dönemde AB ile yaşanacak gelişmeler merak ediliyor. 6-7 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek Başbakan Binali Yıldırım’ın Rusya ziyareti de Şangay ile ilgili gelişme ihtimali taşıyor.1 Yorum

 

  • nisahacer :

    3 Aralık 2016-05:43

    Tayipde olmasa dış canavarlar türkiyeyi bölecek güçlü bir lider halife gibi adam Rabim vermiş gücü elhamdülah hain AB de erdegan hakınızdan gelecek
    0    0