20 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Merkez Bankası Döviz Kurları! Piyasaların Ateşini Binali Yıldırım Söndürdü

20/11/2016 - 9:48

Merkez Bankası döviz kuru, Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarının ardından düşüşe geçti. Yıldırım, Türkiye ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunu ve dolardaki artışın herhangi bir kriz ortamı çıkarmayacağını belirtti.
Merkez Bankası Döviz Kurları! Piyasaların Ateşini Binali Yıldırım Söndürdü

ABD’den gelen sürpriz seçim sonuçları ve sonrasında Fed beklentisi ile TL karşısında zirveyi gören dolar gelişmekte olan ülke paralarındaki nispeten olumlu hava ve Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları ile inişe geçti.

Amerika Birleşik Devletleri‘nde(ABD) yaşanan başkanlık seçimleri sonucunda Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın zaferini ilan etmesi ve sonrasında Fed beklentisi ile birlikte dolar/TL tarihi zirveyi gördü. Gelişmekte olan ülkelerin paralarında yaşanan nispeten olumlu hava ve Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları sonrasında doların TL karşısındaki yükselişi aşağı yönde seyretmeye başladı.

Hem iç hem de dış gelişmelerden dolayı TL karşısında 3. 4080’e kadar ulaşan dolar Başbakan Yıldırım’ın açıklaması ile 3. 3710’a geriledi. Son durumda ise doların TL karşısında 3. 3743’te kaldığı görülmektedir. Gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda doların TL karşısında yükselişine yönelik tahminlerde bir sonraki projeksiyonun 3,55 olması ekonomide karar vericiler için bir uyarı niteliğindedir.

BİR REKOR DA EURO’DAN!

Yaşanan süreçte Euro da TL karşısında tarihi rekorunu 3.6124 seviyelerine ulaştı. Sonraki süreçte ise Euro, TL karşısında 3.5747’den işlem gördü. Güncellenen son bilgilere göre ise Euro, TL karşısında 3. 5751’de kalmıştır.Yorum Yap