24 Kasım 2016

M. Negiz

Merkez Bankası Döviz Kuru – Dolar, EURO ve Altında Hareketli Saatler

24/11/2016 - 15:36

Merkez Bankası döviz kurunda hareketli günler yaşanmaya devam ediyor. Ekonomide yaşanan hareketlilik tedirgin ediyor. Dolar 3.41’i aşarken, Euro rekor tanımayarak 3.61’i geçti. Ekonomi Koordinasyon Kurulu ve Para Politikası Kurulu’nun yapacağı açıklamaların yapacağı etki şimdiden merak konusu.
Merkez Bankası Döviz Kuru – Dolar, EURO ve Altında Hareketli Saatler

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanlık seçimleri sonucu, Trump ve öngörülemeyen politikalarının hareketlendirdiği küresel politika ve Fed’in açıklamaları derken piyasaların ateşi henüz sönmedi. Başbakan Yıldırım’ın açıklamaları ile kısmen sakinleşen piyasalar bu hafta tekrar bir hareketlilik içerisine girdi.

Ekonominin alarm verdiği konusunda muhalefetten seslerin yükseldiği günümüzde ekonominin yöneticilerine büyük sorumluluk düşüyor. Ekonomi yönetiminin alacağı kararlar ve Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan Para Politikası Kurulu toplantısının sonuçları sürecin gidişatını etkileyecek gibi gözüküyor.

GÖZLER ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDAKİ TOPLANTIDA

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde toplanacak olması piyasaları kısmen rahatlatsa da acil tedbirler alınması gerektiği konusunda ortak bir mutabakat söz konusu. Borsa İstanbul’da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’na yönelik eleştirileri ve bankacılık sektörü hakkında yaptığı açıklamalar doların seyrini yukarı doğru çekti. Dolar, TL karşısındaki yükselişine devam etti. Netice olarak dolar, 3,4170 TL’ye ulaşırken, Euro da tüm zamanların rekorunu kırarak 3,6125 TL’yi gördü.

Doların dünyada yükseliş trendine girmesi gelişmekte olan ülke para birimlerinde önemli oranda değer kaybına sebep oldu. Aynı şekilde TL’nin yaşadığı kayıp, iç politikadaki gelişen siyasi süreç ve bölgesel düzeydeki güvenlik endişelerinden etkilenmektedir.

ALTINDA YÜKSELİŞ TRENDİ DEVAM EDİYOR

Altın fiyatlarında ise yükseliş süreci devam ediyor. Altının gram fiyatı 132 TL’den alıcı bulurken, çeyrek altın fiyatı 217 TL’ye ulaştı. Altın fiyatları konusunda ABD’den gelecek olan bilgiler gidişatı belirleyecek gibi gözüküyor.Yorum Yap