2 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Mesleki Yeterlilik İçin Süre Daraldı!

02/05/2016 - 13:21

Mesleki Yeterlilik İçin Süre Daraldı!

Türkiye’deki iş güvenliğini arttırmak ve özellikle çeşitli iş kollarında çalışan insanların yeterliliklerinin belli bir standarda oturtulması için, mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale getirilmişti. Avrupa Birliği ülkelerinde yaygın olarak uygulanmakta olan bu sistem, aynı zamanda Türkiye’nin AB ile uyum sürecinin de bir parçası. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Vekili Mehmet Ali Özkan, Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda açıklamalarda bulunarak uyardı. Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan vatandaşların, 26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren önceden belirlenmiş olan 40 meslekte belgesiz çalışmaları engellenecek.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin düzenlediği toplantıda konuşan Özkan, iş gücü piyasasının analizlerinin, doğru politikalar oluşturulması ve gerekli faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için oldukça önemli olduğunu ifade etti. Bu kapsamda işverenlerin, kendilerine ne kadar çok doğru bilgi verirse yapılan analizlerin sonucunun o kadar doğru çıktığını belirtti. Bu analizlerin sonuçları ise, mesleki eğitim kurslarının iş gücü piyasasının ihtiyaçlarına yönelik açılması ve sektörlerin ihtiyaçlarının karşılanması anlamında oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Staj Maaşı Arttırılıyor!

Özkan, her sektörde ihtiyaç duyulan eğitimli personelin yetişmesi için stajların büyük önem taşıdığını ve İşbaşı Eğitim Programlarının temel mantığının da staj olduğunu anlattı. İşverenlerin, staj yapmak isteyenlere asgari ücretin yüzde 30’u oranında ücret ödemek zorunda olduklarını, yakın zamanda çıkartılacak kanunla bu ücretin 3’te 2’sini kamunun üstleneceği ve böyle stajın teşvik edileceği belirtildi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayanların Çalışması Yasak!

Şu an yürürlükte olan ve çok kısa bir süre içerisinde yaptırımların da geleceği Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne değinen Mehmet Ali Özkan, 26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren bu belgeye sahip olmayanların çalıştırılmasının yasak olacağını belirtti. İŞKUR tarafından belgelendirme işinin üstlenildiğini belirten Özkan, bu tarihe kadar henüz belgesi olmayanların acele etmeleri gerektiğini belirtti. Bu yıl eklenen 8 meslek için yaptırımın 2017 yılından itibaren geçerli olacağı ve bu yıl için 40 ayrı meslekte bu belgenin zorunlu hale getirildiği vurgulandı.

300 Bin Kişinin Belgesi Henüz Yok

Alınan bilgilere göre, şu an çalışmakta olan işçilerden toplam 300 bin kişinin Mesleki Yeterlilik Belgesi bulunmuyor. 26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren belgesiz işçi çalıştıran işyerlerine, belgesiz her bir çalışan için 500 TL idari para cezası kesilecek.

Bu yıl Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu olan 40 meslek ise şu şekilde;

Ahşap Kalıpçı
Alçı Levha Uygulayıcısı
Alçı Sıva Uygulayıcısı
Alüminyum Kaynakçısı
Bacacı (Seviye 3)
Bacacı (Seviye 4)
Betonarme Demircisi
Betoncu
Çelik Kaynakçısı
Direnç Kaynak Ayarcısı
Doğal Gaz Altyapı Yapım Kontrol Personeli
Doğal Gaz Çelik Boru Kaynakçısı
Doğal Gaz Isıtma ve Gaz Yakıcı Cihaz Servis Personeli
Doğal Gaz işletme Bakım Operatörü
Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı (Seviye 3)
Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı (Seviye 4)
Duvarcı
Endüstriyel Boru Montajcısı
Hidrolik Pnömatikçi (Seviye 4)
Hidrolik Pnömatikçi (Seviye 5)
Isı Yalıtımcısı
Isıtma ve Doğal Gaz İç Tesisat Yapım Personeli
İnşaat Boyacısı
İskele Kurulum Elemanı
Kaynak Operatörü
Makine Bakımcı (Seviye 3)
Makine Bakımcı (Seviye 4)
Makine Bakımcı (Seviye 5)
Otomotiv Elektromekanikçisi
Otomotiv Mekanikçisi
Otomotiv Montajcısı
Otomotiv Sac ve Gövde Kaynakçısı
Panel Kalıpçı
Plastik Kaynakçısı
Seramik Karo Kaplamacısı
Ses Yalıtımcısı
Sıvacı
Su Yalıtımcısı
Tünel Kalıpçısı
Yangın Yalıtımcısı



Yorum Yap