22 Kasım 2016

Yunus Ünlü

MHP Başkanlık Divanı Anayasa Değişikliği Taslağını Görüştü

22/11/2016 - 16:14

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündemi anayasa değişikliğiydi. Bahçeli başkanlığında toplanan MHP Başkanlık Divanı AK Parti’nin anayasa değişikliği taslağını görüştü.
MHP Başkanlık Divanı Anayasa Değişikliği Taslağını Görüştü

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündemini en çok meşgul eden konulardan bir tanesi Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) tarafından hazırlanan anayasa değişikliği taslak metni oldu. Son olarak MHP lideri başkanlığında toplanan Milliyetçi Hareket Partisi Başkanlık Divanı anayasa değişikliğine yönelik bir toplantı yaptı.

Toplantıda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti tarafından tebliğ edilen taslak metin üzerinde MHP’li hukukçuların yapmış oldukları çalışmaları divan üyeleri ile birlikte değerlendirdi.

Son zamanlarda genel olarak “yetkili cumhurbaşkanı” olarak belirlenen teklif konusunda MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin hassasiyet gösterdiği konular açıkça ifade ediliyor. Üniter yapı ve Anayasa’nın ilk dört maddesinde yer alan ifadelerin ruhunun taslak metinde yer alması özellikle isteniyor.

‘Denetlenebilir Bir Sistem’

Devleti yönetme yetkisinin başbakandan cumhurbaşkanına geçmesi konusunda herhangi bir itirazın yükselmediği toplantıda, cumhurbaşkanının devlet yönetimi esnasında atacağı adımların şeffaf, denetlenebilir ve hesap verebilir olmasına dikkat çekildi. Büyük yetkilerle donatılan cumhurbaşkanının, yetkilerini kötüye kullanması durumunda soruşturma açılması için 330, Yüce Divan’a sevk için ise 367 sayısının önemli olduğuna vurgu yapıldı. MHP Genel Başkanı’nın TBMM parti grubunda yapacağı konuşmada, söz konusu teklif hakkında da açıklama yapması bekleniyor.Yorum Yap