9 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

MHP’de Akşener’e Büyük Şok!

09/09/2016 - 9:06

MHP’de Akşener’e Büyük Şok!

Son yıllarda Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) içerisinde adı en sık geçen isimlerden biri olan Meral Akşener, bugün alınan kararla partiden resmen ihraç edildi. MHP Disiplin Kurulu tarafından alınan ihraç kararının gerekçesi, yazılı bir açıklama ile bildirildi. MHP Disiplin Kurulu; MHP üyeliğinden kesin suretle çıkarılma isteğiyle Disiplin Kurulu’na sevk edilen Meral Akşener’in ihraç edildiğini duyurdu.

Akşener, olayın ardından ilk açıklamasında bu durumun tamamen usulsüz olduğunu ve hakkını yargıda arayacağını belirtti. MHP Disiplin Kurulunun aldığı karara itiraz eden Akşener, hukuki bir geçerliliğe dayanan bir karar olmadığını iletti. Tamamen gayri hukuki dayanaklarla verilmiş bu karara itiraz ettiğini de sözlerine ekledi. Bu kararı saygıyla karşılamam beklenmesin; zira hukuka uygun olmayan hiçbir karara saygı duymam. Bundan sonra konuyu mahkemeye taşıyacak ve hakkımı mahkemede arayacağım. Alacağım neticenin Türkiye’de büyük ses getireceğine ve emsal teşkil edeceğine gönülden inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Meral Akşener’in MHP’den ihraç edilmesi sonrasında bir takım sorular da gündeme getirildi. Bu soruların başında olayın mahkemeye taşınması sonucunda nasıl bir karar alınacağı geliyor. Mahkeme, yalnızca uygulanan usulle ilgili bir karar verme yetkisine sahip olacak. Usulde bir açık bulunmaması durumunda Akşener’in MHP üyeliğinden süresiz olarak ihraç edilmesi kesinleşmiş olacak. Son dönemlerde yaptığı çıkışla adından söz ettiren ve Devlet Bahçeli’den sonra Genel Başkan sıfatıyla partinin başına geçmesi beklenen Akşener, bu olay sonrasında büyük bir şok yaşadı. Disiplin Kurulu’na sevkinin ardından umutlu olan Akşener, umudunu mahkemelere taşıma kararını sonuna kadar uygulayacağa benziyor.

Milliyetçi Hareket Partisi Disiplin Kurulu, kurula sevk edilen diğer isimlerin kararının ileri bir tarihte verileceğini, bunun sebebinin evrak eksikliği olduğunu da bildirdi. Ali Sağır, Mehmet Bilgiç ve Ayhan Erel ile ilgili kararın da önümüzdeki günlerde neticelenmesi bekleniyor.Yorum Yap