6 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Mülteci Anlaşması Tehlikede!

06/05/2016 - 12:55

Mülteci Anlaşması Tehlikede!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki krizin, Davutoğlu’nun istifa kararıyla sonuçlanmasının yankıları sürüyor. Tüm dünyanın yakından takip ettiği gelişmeler hakkında çok ciddi bir iddia ortaya atıldı. İngiltere’nin önemli gazetelerinden olan Financial Times, Türk vatandaşlarına Schengen ülkelerine vizesiz seyahati kapsayan mülteci anlaşmasının, AB Komisyonu ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bire bir görüşen Ahmet Davutoğlu’nun istifasından sonra tehlikeye girdiğini yazdı. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yürürlükte olan mülteci anlaşmasının Haziran ayından itibaren uygulamaya konularak, mülteci takasının başlatılması istenmişti. Bunun dışında geçtiğimiz günlerde yapılan değerlendirme sonucunda, basın özgürlüğü, yeni pasaport, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele ve bilgi güvenliği konularında da yerine getirilmesi gereken hususlar olduğu ifade edilerek, toplamda bu 5 maddenin de tamamlanması halinde vize serbestisi için onay verileceği ve oylamaya sunulacağı belirtilmişti.

BBC Türkçe’nin yer verdiği haberde, Financial Times’ın “Avrupa yanlısı” olarak nitelendirdiği Davutoğlu’nun istifa kararı, yürürlükte olan mülteci anlaşmasını tehlikeye sokarken, tamamlanması gereken 5 maddenin de yetiştirilmesini zora soktuğu iddia edildi. Öte yandan, Financial Times’a konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir AB yetkilisi, Davutoğlu’nun görevden ayrılmasını kötü haber olarak değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mülteci anlaşmasından vazgeçmesinin sakıncalı olacağını ancak, Erdoğan’ın bu konuyu bir tür pazarlık olarak düşündüğünü ifade etti. Yetkiliye göre, Erdoğan için anlaşmada hala yüzde 50 esneklik payı var ve geriye kalan kısmı da AB ve Türkiye arasında yapılacak bir tür bilek güreşi.

Financial Times’ın haberine göre yaşanan bu durumun sebebi, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AB ile giderek daha yakın ilişkiler kurması ve bu durumun Cumhurbaşkanı Erdoğan için rahatsız edici ve iktidar tehdidi olarak görülmesi. Davutoğlu’nun istifa kararı AB içerisinde de tartışmalara neden oldu. Bir grup üst düzey yetkili, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yanlış ata oynadığını ifade ederek, Davutoğlu ile yakınlaşmasını hata olarak görüyor. Bir diğer grup ise, “Almanya Başbakanı tüm yumurtalarını Davutoğlu’nun sepetine koymadı” diyerek Angela Merkel’i savunuyor.Yorum Yap