1 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Muş’ta 2 PKK’lı Ele Geçirildi!

01/05/2016 - 23:57

Muş’ta 2 PKK’lı Ele Geçirildi!

Türkiye genelinde PKK başta olmak üzere terör örgütlerine karşı yürütülen temizleme operasyonlarında her gün biraz daha gelişme kaydediliyor. Operasyonlar ağırlıklı olarak silahlı çatışma şeklinde olsa da, yapılan inceleme ve takipler neticesinde tespit edilen adres ve kişilere yönelik gözaltı operasyonları da gerçekleştiriliyor. Muş’ta, İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından belirlenen adreslere baskınlar düzenlendi. Bulanık ve Malazgirt İlçe merkezleri ve köylerinde tespit edilen adreslerde 5 PKK’lı gözaltına alınırken 2 kişi tutuklanarak cezaevine sevk edildi.

Muş Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Muş İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonun kime yönelik olduğu belirtildi. Buna göre operasyonlar, PKK/KCK terör örgütü yapılanmalarından olan Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) ve bu örgüt yapılanmasının sözde köy komisyonarında yer alan kişilere ve örgütsel faaliyet ve eylemlerin deşifre edilmesine yönelik olarak gerçekleştirildi.

Bulanık ve Malazgirt ilçe merkezi ve köylerinde yapılan araştırma ve takipler sonucunda, 26 Nisan 2016 tarihinde yapılan operasyonlar ile 5 kişinin yakalanarak gözaltına alındığı ve çok sayıda örgütsel dökümanın ele geçirildiği belirtildi. Yakalanan 5 şüphelinin 2’si çıkarıldıkları adli makamlar tarafından tutuklanarak cezaevine sevk edilirken, 2 kişi de adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Gözaltına alınan 1 şüpheli ise yapılan işlemlerin sonucunda, hakkında herhangi bir bulguya rastlanmaması sebebiyle serbest bırakıldı.

Bölgede yapılan çalışmalar ve incelemeler devam ediyor. Operasyonlarla birlikte paralel olarak gerçekleştirilen incelemeler sonucu olası saldırı ve eylemlerin gerçekleştirilmeden önce tespit edilerek önlenmeye çalışılıyor.Yorum Yap