4 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Nabi Avcı’dan Teknoloji Mesajı!

04/05/2016 - 1:34

Nabi Avcı’dan Teknoloji Mesajı!

Nabi Avcı: Teknoloji Kullanımını Öğretmeliyiz

Bugün gerçekleştirilen Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi’ne katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, önemli açıklamalarda bulundu. Çocukların ve gençlerin internet ve teknoloji bağımlılıklarının giderek arttığını belirten Nabi Avcı, bakanlık ve hükümet olarak çocukların bu alanlarla zarar görmemesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi. Ayrıca çocuklara ve gençlere okullarda internet araçlarını doğru kullanmanın da öğretilmesi gerektiğini vurgulayan Avcı, çocukların teknoloji ve internetin zararlarından korunması gerektiğini ifade etti.

Yeşilay öncülüğünde düzenlenen ve bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi İstanbul’da gerçekleştirildi. Kongreye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile birlikte Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk gibi önemli isimler katıldı. Teknoloji bağımlılığı, siber zorbalık, sosyal medya kullanımı, internet üzerinden gelen tehditler gibi konuların ele alındığı kongrede çocuklar ve gençler için bu konularda çözüm üretilmesi gerektiği vurgulandı.

Özellikle internet ve sosyal medya aracılığı ile her gün aileler farkında olmasa bile binlerce çocuk taciz ediliyor ya da sanal zorbalıklarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Çocukların oyun oynamak için girdikleri oyunlarda ne yazık ki birçok tacizci bulunabiliyor. Geçtiğimiz günlerde oldukça çok konuşulan bir haberde, sosyal medya uygulaması facebook üzerinden oynanan bir oyunun, çocuk tacizi ve kandırma aracı olarak nasıl kullanıldığını ortaya konmuştu.

Kongrede de bu gibi zararlar üzerinde duran Bakan Nabi Avcı, teknolojinin ve internetin giderek geliştiğini ve küresel çapta dönüştürücü etkiye sahip olduğunu belirtti. Bu sebeple bizim de gençlerimize ve çocuklarımıza bu teknoloji ve araçlardan faydalanmalarını sağlamamız gerektiğini vurgulayan Avcı, bir yandan da gelebilecek zararlara karşı önlem alabileceğimiz bir sistem geliştirmemiz gerektiğini ifade etti.Yorum Yap