27 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Nestle 550 Milyon Liralık Yatırım!

27/04/2016 - 18:13

Nestle 550 Milyon Liralık Yatırım!

Dünya çapında 150’nci kuruluş yıl dönümünü kutlayan Nestle’nin Türkiye CEO’su Felix Allemann, firma olarak Türkiye’deki faaliyetlerini ve amaçlarını açıkladı. Düzenlenen toplantıda konuşan Allemann, Nestle olarak son 8 yılda Türkiye’ye 500 milyon TL tutarında yatırım yaptıklarını ve 2020 yılına kadar da 550 milyon TL’lik bir yatırım daha yapacaklarını söyledi. 2015 yılında Türkiye’de yüzde 17 oranında büyüme sağlayan firmanın, Türkiye’ye ilk gelişi 1909 yılında Karaköy’de açtıkları satış ofisine dayanıyor. Türkiye’deki en köklü firmalardan biri olan Nestle bugün Türkiye’de su, kahve, çikolata, toz içecekler, hazır içecekler, ev dışı tüketim, kahvaltılık gevrekler, mutfak ürünleri, dondurma, bebek beslenmesi, evcil hayvan beslenmesi ve medikal beslenme olmak üzere 12 farklı kategoride 800 farklı ürün satışı yapıyor.

Türkiye’deki ilk fabrikalarını 1927 yılında Feriköy’de kuran Nestle şirketi, şu an Bursa Karacabey’deki çoklu üretim fabrikası ve Kestel’de bulunan su tesisleriyle 2 fabrika ile faaliyet gösteriyor. Allemann, Türkiye’nin 80 milyonluk nüfusu ile çok büyük bir potansiyel olduğunu ifade ederek tüm Nestle pazarları arasında en hızlı büyüyen pazarlardan biri olduğunu ifade etti. Her yıl ortalama yüzde 15 büyüme sağlayan Nestle Türkiye, 3 bin 800 kişiye doğrudan, yaklaşık olarak 7 bin kişiyi de dolaylı olarak istihdam ediyor.

Firmanın ülkemizde başlattığı ‘İyi Beslen, Mutlu Yaşa’ projesine de değinen Allemann, firmanın ürün paketlerinde verdiği geniş porsiyon bilgisi, dijital platform ve sosyal sorumluluk projeleri ile tüketicilerin beslenme, sağlık ve iyi yaşam konularında daha bilinçli olmasını amaçladıklarını ifade etti.

Türkiye Diyetisyenler Derneği ve Nestle işbirliği ile başlatılan ‘İyi Beslen, Mutlu Yaşa’ projesi kapsamında, tüketicilerde farkındalık oluşturulması amaçlanıyor. 3 milyon TL yatırımla hayata geçirilecek olan proje kapsamında 10 ilde bilgilendirme toplantıları düzenleyecek olan uzmanlar, toplamda 150 bin kişiye ulaşarak beslenme, fiziksel aktivite, ruh ve zihin sağlığı gibi konularda bilgiler verecek ve deneyimlerini paylaşacaklar.Yorum Yap