30 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Norveç’te Helikopter Faciası!

30/04/2016 - 12:10

Norveç’te Helikopter Faciası!

Kuzey Denizi’nde Norveç’in batı kıyısındaki Bergen kentinin kıyısında meydana gelen korkunç kaza geniş yankı uyandırdı. Dünya gündeminde en çok konuşulan olaylardan biri haline gelen kaza adeta katliam gibi. “Gullfaks B” isimli petrol platformunda çalışan 13 rafineri işçisini taşıyan, Airbus yapımı “Eurocopter” tipi helikopter havada patlayarak kıyıya düştü. Helikopterde bulunan 13 işçiden kurtulan olmadığı belirtiliyor. Olay yerine gelen çok sayıda arama kurtarma ekibi çalışmalarını sürdürüyor ancak 11 kişinin cesedine ulaşılırken, helikopterde bulunan 2 kişiye hala ulaşılabilmiş değil. Kaybolan iki işçi için araştırmalar devam etse de yetkililer kurtulan olmadığını tahmin ediyor.

Helikopterde bulunan 13 rafineri işçisinin 11’i Norveç vatandaşıyken, 1’i İngiliz diğer çalışanın ise İtalyan vatandaşı olduğu öğrenildi. “Eurocopter” tipi helikopterin Bergen kenti yakınlarındaki Turoy adasın yakınlarında seyrederken havada patladığını ve kıyıya enkazın düştüğü belirtiyor. “Gullfaks B” şirketinin petrol platformundan Bergen havaalanına uçtuğu belirtilen helikopterin henüz neden düştüğü belirtilmedi. Bergen Emniyeti Sözcüsü Morten Kronen, helikopterin tamamen parçalandığını söyledi.

İsveç devlet televizyonu STV’nin olayla ilgili haberinde, Kuzey Denizi’ndeki bir petrol arama merkezine işçi taşıdığı sırada radardan kaybolan helikopterin düştüğü ifade edilmişti. Kurtarma ekiplerinin arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor. Görgü tanıklarından biri olan Rebecca Andersen ise Norveç gazetesi Verdens Gang’a konuştu. Andersen, helikopterin pervanelerinin koptuğunu ve üzerlerine doğru gelmeye başladığını ancak kısa bir süre sonra çok güçlü bir patlama ile havada inflak ettiğini belirtti.Yorum Yap