9 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Nükleer Test Kore’yi Salladı!

09/09/2016 - 9:47

Nükleer Test Kore’yi Salladı!

Kuzey Kore’de son günlerde ard arda yapılan nükleer testler, beraberinde tehlikeyi de yanında getirdi. Son olarak beşinci denemeyi yapan Kuzey Kore’li bilim adamları, az daha faciaya sebebiyet veriyordu. Nükleer denemelerin seviyesini her denemesinde bir basamak yukarı çıkaran Kuzey Kore’nin son gerçekleştirdiği test, Kore’De 5.3 şiddetinde deprem yaşanmasına neden oldu.

Nükleer denemelerin çok sık şekilde yapılmasından ve bu denemelerin tehlike saçması, Kuzey Kore vatandaşlarının yoğun tepkisini topladı. Son gerçekleştirilen testin deprem yaratması, daha yoğun şiddette oluşturabilecek bir depremin faciaya neden olabileceği konuşuluyor. Kuzey Kore vatandaşları yeni bir deneme istemediklerini belirtirken, seviyenin yine arttırılması, daha büyük şiddetli depremlere yol açabileceği kaygısı hakim. Kuzey Kore yetkililerinin bu konudaki tutumu merak ediliyor.

Deprem’in ardından yapılan açıklama ise ayrı bir tepki nedeni oldu. Depreme aldırış etmeyen yetkililer sadece nükleer testin başarılı olduğunu bildirdi. Depreme değinmek istemeyen Kuzey Kore’li yetkililerin bu tutumu sadece Kore’de değil yurt dışında da yankı uyandırdı. ABD ajansları nükleer test ve sonuçlarını son dakika olarak duyururken, facianın eşiğinden dönüldüğüne yer verildi.

Bir diğer endişe verici durum ise, patlamanın etkisiyle sarsıntı yaşayan Kuzey Kore’nin nükleer bir silah yaptığı yönünde. Bu kaygıları taşıyan ülkelerden biri de Japonya oldu. Japonya, bu duruma sessiz kalmayarak kabul edilebilir bir deneme olmadığını, radyasyon değerlerinin ölçülmesi için Kuzey Kore’de inceleme yapmak için uçak tahsis edildiği açıklandı.Yorum Yap