29 Kasım 2016

M. Negiz

Numan Kurtulmuş Ekonomiyi Değerlendirdi

29/11/2016 - 20:22

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, ekonomiye dair açıklamalarda bulundu. Ekonomik kriz iddialarına yanıt veren Kurtulmuş, Dünya ekonomisi, sanayi kapitalizminden sonra sürekli krizler süreci içerisinde. Türkiye, büyük krizlerden etkilenmemiştir.” şeklinde konuştu.
Numan Kurtulmuş Ekonomiyi Değerlendirdi

Bakanlar Kurulu sonrasında açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, ekonomiye dair açıklamalarda bulundu. “Türkiye bugün suyun üstündeki saman çöpü gibi ekonomik bakımdan savrulmuyorsa, bunun temel nedeni Türkiye ekonomisinin makro dengelerinin oturmuş olmasıdır” diyen Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, açıklamalarında dolardaki hareketlilik ve ekonomik kriz iddialarına konusunda beyanatta bulundu.

DOLAR BELLİ BİR SÜRE SONRA DÜŞECEKTİR

Dolar konusundaki açıklama yapan Kurtulmuş, “Dövizin değerlenmesi ağırlıklı olarak Türkiye ekonomisinin iç yapısındaki sorunlar dolayısıyla değildir. Ekonomi birtakım yapısal zafiyetler gösterdiği için döviz dalgalanıyor değildir. ABD’deki başkanlık seçimi ve bunun ABD iç politikasındaki oluşturması muhtemel beklenti farklılıklarından doğan bir türbülans var. Bu türbülans, Türkiye’nin dışındaki şartlardan kaynaklanıyor. Türk ekonomisinin zafiyetinden kaynaklanmıyor. Öyle olduğu için biz oldukça iyimseriz. Belli bir süre sonra dolar belli bir seviyeye düşecektir.” şeklinde konuşarak doların inişe geçeceğini ifade etti.

TÜRKİYE EKONOMİSİNDE İYİMSER AÇIKLAMA

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, ekonomik kriz konusunda değerlendirme yaptı. Kurtulmuş, “Dünya ekonomisi, sanayi kapitalizminden sonra sürekli krizler süreci içerisindedir. Türkiye, büyük krizlerden etkilenmemiştir. Bu kadar çok şey yaşıyoruz. Dünyanın başka bir ülkesi olsa hallaç pamuğu gibi sağa sola savrulurdu. Eğer Türkiye bugün suyun üstündeki saman çöpü gibi ekonomik bakımdan savrulmuyorsa, bunun temel nedeni Türkiye ekonomisinin makro dengelerinin oturmuş olmasıdır.” Şeklinde konuştu. TL’nin özendirileceğini söyleyen Hükümet Sözcüsü, “Dolardaki türbülans Türk ekonomisinin dışındaki şartlarla ilgilidir. Biz iyimseriz, belli bir süre sonra dolar belli seviyeye düşecektir” siyerek sözlerini tamamlandı.Yorum Yap