6 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Obama Güven Aşıladı!

06/05/2016 - 22:55

Obama Güven Aşıladı!

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bir garip olay yaşandı. Olayın baş aktörü ise ABD Başkanı Barack Obama’dan başkası değil. ABD’nin Michigan eyaletinde geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma, içme suyu şebekesinde yüksek miktarda kurşun olduğunu ortaya çıkarmıştı. Eyalete bağlı Flint kentinde ortaya çıkan skandal ise tartışmaları fitilini ateşledi. Flint kentinde, federal yetkililerle birlikte bilgilendirme toplantısı düzenleyen Obama, halkı ve basını ikna etmeye çalıştı. Yaptığı açıklamada şebeke suyunun filtreden geçirildiğini ve suda bulunan kurşunun arındırılması için özel bir filtre kullanıldığını belirten Obama, halkın musluk suyu içmesinde bir sakınca olmadığını belirtti.

Gösteri Yapmam Ama…

Obama’nın güven aşılamaya çalıştığı sözlerinin ardından bir gazeteci, Obama’nın önünde duran bardağı göstererek içindeki suyun Flint şebekesine ait olup olmadığını sordu. Sorunun ardından Obama, “Normalde böyle gösteriler yapmam ama buyurun” diyerek herkesin önünde bardaktaki suyu içti.

Konuşma devam ederken bu kez gerçekten su içmesi gereken Barack Obama, toplantının bir lisenin spor salonunda yapılması sebebiyle organizasyon hatası sonucu kurşunlu su içmek zorunda kaldı. Boğazı kuruyan ve öksürmeye başlayan Obama, kürsüye içme suyu bırakılmadığını görünce yetkililerden bir bardak su istedi. Ancak salondakiler ve tekililer “gösteri” amaçlı su istediğini sandı. Aradan bir süre geçtikten sonra tekrar su isteyen Obama, “Su alabilir miyim? Hala su bekliyorum” diye tekrarladı. Bunun üzerine getirilen suyu içen Obama, “Gerçekten su içmem lazımdı. Gösteri değildi” ifadelerini kullandı.

Daha Önce de Yaptı

ABD Başkanı Barack Obama, normalde böyle gösteri yapmam dese de bu eylemi ilk değil. Daha önce de 2014 yılında Ebola salgını iddialarını yalanlayarak, Ebola’ya yakalanıp iyileşen hemşire Nina Pham’a sarılmıştı.Yorum Yap