15 Aralık 2015

Kadir Çalışkan

Obama IŞİD’e Seslendi!

15/12/2015 - 9:16

Obama IŞİD’e Seslendi!

IŞİD operasyonları konusunda ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’da bilgi veren ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD’e son günlerde hava operasyonlarıyla  ağır darbeler vurduklarını belirterek, bu operasyonlarda bazı IŞİD yöneticilerinin de öldürüldüğünü söyledi. Obama, Işid liderlerine seslenerek, “Vermek istediğimiz mesaj net. IŞİD’in liderleri bizden saklanamaz: Sırada siz varsınız” dedi.

Obama, operasyonlarla ilgili olarak yapılan hava operasyonlarında gerçekleştirilen bombardımanların daha önce hiç olmadığı kadar yoğun tutulduğunu söylerken, Kasım ayında örgüte karşı yapılan hava operasyonlarının bu güne kadar gerçekleştirilen operasyonlar arasında en fazla olanı olduğunu belirtti.

Sadece son birkaç hafta içerisinde düzenlenen hava operasyonlarında IŞİD yöneticilerinin öldürüldüğünü ve örgütün petrol çıkarma altyapısına hasar verildiğini söyleyen Obama, IŞİD’in yaz aylarından bu yana ne Suriye’de ne de Irak’ta kazanım elde edemediğini de vurguladı.

‘Zorlu süreç’

IŞİD’le mücadelenin hem ABD hem de müttefikleri için zorlu bir süreç olduğunu söyleyen Obama, operasyonların süreceğini ifade etti ve “Vermek istediğimiz mesaj net. IŞİD’in liderleri bizden saklanamaz: Sırada siz varsınız” dedi.

Obama Çarşamba günü de Virginia Eyaleti’ndeki Terörle Mücadele Karargahı’nı ziyaret ederek brifing alacak ve bir konuşma yapacak.

İki ziyaret, San Francisco’nun San Bernardino kasabasında düzenlenen ve 14 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan saldırıların ardından planlanmıştı.

ABD Başkanı’nın, yükselen IŞİD saldırısı endişelerini yatıştırmaya çalıştığı yorumları yapılıyor.
Son haftalarda yapılan anketlerde ABD’liler arasındaki ‘terör saldırısı’ endişelerinin hızla arttığına işaret etmişti. Bir anketten ABD’lilerin yüzde 70’inin ABD’de bir saldırı ihtimalini ‘oldukça yüksek’ bulduğu sonucu çıkmıştı.



Yorum Yap