16 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Obama’nın Danışmanından YPG Açıklaması

16/11/2016 - 17:29

Obama'nın başdanışmanı Brett McGurk'un attığı tweet güne damgasını vurdu. ABD Başkanı Obama'nın DEAŞ'la mücadeleden sorumlu özel temsilcisi, YPG'nin Menbiç'ten çekileceğini söyledi. ABD Başkanı Obama, YPG'nin Menbiç'ten ayrılma sözünü Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 2 ay önce vermişti.
Obama’nın Danışmanından YPG Açıklaması

ABD Başkanı Barack Obama’nın DEAŞ’la mücadeleden sorumlu özel temsilcisi Brett Mcgurk, YPG’nin Menbiç’ten çekileceğini söyledi. Mcgurk,Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Dönüm noktası: Bütün YPG güçleri, DEAŞ’tan sonra güvenliğini sağlamaları için eğitimlerini tamamladıktan sonra Menbiç’ten ayrılıp Fırat’ın doğusuna dönecek” dedi.

Öte yandan McGurk, Fırat’ın doğusundaki YPG’nin Musul operasyonu devam ederken, DEAŞ’ın ‘başkent ilan ettiği’ Rakka’ya ilerleyeceğini de açıkladı. Mcgurk ayrıca, YPG güçlerini eğitmekten gurur duyduklarını söyledi.
Obama 2 ay önce Çekildiler’ demişti.

Daha Öncede Gündeme Gelmişti

ABD Başkanı Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştüğü G20 zirvesi öncesinde, YPG güçlerinin Menbiç’ten çekildiğini iddia etmiş, Erdoğan ise bu iddiaya “O halde ÖSO güçleri bölgeye çatışmadan girecek” şeklinde karşılık vermişti. Ancak aradan geçen bu süreçte, YPG’liler Menbiç’ten çekilmemişti.Yorum Yap