11 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Öğrenciler Yurt Mağduru!

11/09/2016 - 15:52

Öğrenciler Yurt Mağduru!

Yeni eğitim yılının başlamasına kısa süre kala, özellikle büyük şehirler başta olmak üzere bir çok ilde yurt açığı oluşmuş durumda. Çok sayıda öğrencinin yurt arayışı sonrasında yurtların dolu olması ile karşılaşması, fiyatların da artmasına neden oldu. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda şuan için yer bulmak imkansızken, özel yurtların kapasiteleri de bu yıl erkenden doldu.

Boş Yurt Kalmadı!
Her geçen yıl artan öğrenci sayısına yurtlar yeterli çare olmazken, okul çevrelerinde düşük fiyatlı evlere yönelim de bir hayli arttı. Şuan için öğrenciler yurt aramak yerine uygun fiyatlı ev bakmaya daha sıcak bakıyor. Fakat ev fiyatları da artmış durumda. Özellikle durumu fırsat bilen çok sayıda ev sahibi, kampüs ve okul çevrelerinde yer alan evleri için normalin üzerinde fiyat istiyor. Öğrencilerin eğitimi ise her geçen gün zorlaşıyor.

1+1 Evlere Talep Arttı!
Yurtların doluluk kapasitesi %98’lere ulaştığı bu günlerde müteahitler de boş durmuyor. Son yıllarda artan ilgi ile birlikte kampüs ve okul çevrelerinde düşük metrekareye sahip evler inşaa ediliyor. Daha düşük maliyetli olması nedeniyle tercihte önceliği bu evlere veren öğrenciler sayesinde farklı bir sektör oluşmuş durumda. Eski dönemlerde 1+1 evlere rağbeti bırakın yapılması bile pek mantıklı bulunmazken, bu zamanda ise müteahitlerin en fazla yaptığı yapı içerisinde 1+1 evler yer alıyor.Yorum Yap