29 Kasım 2016

M. Negiz

OHAL Ne Zaman Bitiyor? Beklenen Açıklama Binali Yıldırım’dan Geldi

29/11/2016 - 13:46

Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliği referandumu öncesinde OHAL’in kalkacağını söyledi. OHAL, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında ilan edilmiş ve 19 Ekim’de üç ay daha uzatılmıştı.
OHAL Ne Zaman Bitiyor? Beklenen Açıklama Binali Yıldırım’dan Geldi

Başbakan Binali Yıldırım gündeme dair açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında OHAL’in referandum öncesinde kaldırılmasının düşünüldüğünü söyleyen Yıldırım, referandum sonuçlarının tartışmadan uzak olması için bu şekilde bir adım atılacağını ifade etti.

Gündeme dair açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, OHAL’in kaldırılması konusunda 2017 yılına girer girmez kaldırılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti ve sözlerine “OHAL altında seçime gidildi… OHAL şartlarında referandum yapıldı’ gibi bir söz söyleme fırsatı vermeyiz. Bu nedenle referandum öncesi OHAL kaldırılır diye düşünüyorum” şeklinde devam etti.

Hürriyet’ten Fatih Çekirge’ye açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, ekonomiye dair açıklamalar da yaptı. Yıldırım, “Türkiye dünyadaki dalgalanmadan, oynaklıktan nasibini alıyor. Yani olan Türkiye’ye mahsusu değil.” diyerek ekonomide yaşanan durumun şu şekilde değerlendirdi: “ABD Başkanı göreve oturana kadar bu spekülatörler, finans çevreleri oynayacaklar. Döviz sıkıntısı var gibi göstermek isteyenler var. Vurgun peşindeler. Ama bunlara izin vermeyeceğiz. Hepsinin farkındayız. Önlemleri alıyoruz. Tabi 15 Temmuz’da başarılı olamayan hainlerin panik yaratmak için yaptıkları var.” dedi.Yorum Yap