29 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Osman Gazi Köprüsü’nde İndirim!

29/04/2016 - 20:56

Osman Gazi Köprüsü’nde İndirim!

Geçtiğimiz günlerde resmi olarak açılışı yapılan Osman Gazi Köprüsü geçiş fiyatları nedeniyle yoğun eleştiri almıştı. İzmir-İstanbul arasını 3.5-4 saate indirecek olan köprünün gidiş ve dönüş ücreti 35 dolar + KDV olarak belirlenmişti. Gelen tepkiler nedeniyle şu sıralar köprü geçiş ücretinin düşürülmesi konusu görüşülüyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından verilen talimat kapsamında, alternatif bir çalışma yapılarak köprü ücretinde indirim uygulanması için formül aranıyor.

Üzerinde durulan en uygun formül ise haftanın veya günün belli saatlerinde köprü geçişleri için daha düşük ücret alınması. Bir nevi “halk günü” uygulaması üzerinde çalışan yetkililerin, 1.1 milyar dolara mal olan Osman Gazi Köprüsü için vatandaşların eleştiri ve önerilerini dikkate aldığı görülüyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın nasıl bir formülle bu konuyu çözüme kavuşturacağı merak edilirken, köprünün sağladığı zaman ve yakıt tasarrufu ise çok ciddi oranlarda. Her şeyden önce zaman açısından büyük bir katkı sağlayan köprünün şu an için tek sorunu ücreti. Tek gidiş ücreti 25 dolar, gidiş-dönüş ücreti ise 35 dolar+ kdv olan köprü için bu konuda da bakanlık alternatif bir çözüm üzerinde çalışıyor.

Bakan Binali Yıldırım konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Zaman ve yakıt maliyeti hesap edilince bu köprü aslında pahalı değil, ayrıca güvenli. Ama bakalım, ücretlerle ilgili bir alternatif üretilebiliyorsa çalışalım” ifadelerini kullanarak indirimin sinyalini de vermiş oldu. Yapılan çalışmalarda fiyat aynı kalmak kaydıyla, belirli zaman dilimlerinde bir indirim uygulanması planlanıyor.Yorum Yap