4 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Otomatik Katılıma İlave Teşvik!

04/05/2016 - 10:45

Otomatik Katılıma İlave Teşvik!

Uzun süredir gündemi meşgul eden konulardan biri olan otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi yeniden düzenleniyor. Pilot uygulamaların başarıyla gerçekleştirilmesinden sonra hız verilerek bu yaz hayata geçirilecek olan otomatik katılımlı BES’e ilave teşvik geliyor. Bu yazdan itibaren yeni bir işe girenler ve iş değiştirenler otomatik olarak BES’e dahil edilecek. Belli bir süre sonra çalışanlara sistemden çıkma hakkı da tanınacak. Sistemde kalan çalışanlar süreleri dolduğu zaman devlet desteği alacak. Maliye Bakanı Ağbal, geçtiğimiz gün yaptığı açıklama ile bir sürpriz daha verdi.

BES’te otomatik katılıma verilecek olan teşvikler üzerinde çalışmalar devam ediyor. Buna göre sistemde biriken paralarını toplu olarak almak yerine aylık maaş şeklinde almak isteyenlerin vergilerinde iyileştirme yapılacak. Bu sayede vatandaşların sistemden alacakları paranın miktarında artış sağlanmış olacak. Hazine Müsteşarlığı’nın yürüttüğü çalışmalar ile hem vatandaşların sistemde kalış süreleri arttırılmış olacak, hem de tasarruf yapması sağlanan vatandaşın aylık gelir düzeyi arttırılmış olacak.

İlk etapta 50 kişi ve üzerinde çalışanı bulunan şirketler ve bu şirketlerde çalışan 45 yaş altındaki vatandaşların dahil edileceği BES sisteminde, ilerleyen zamanlarda kapsam genişleterek 45 yaş altındaki tüm çalışanların sisteme dahil edilmesi sağlanacak. Zorunlu BES sisteminde ödenecek olan aylık tutar çalışanın maaşından kesilecek ve böylece iş veren üzerinde ek bir maliyet yaratılmayacak. Böylece hem çalışanların ileriye dönük tasarruf yapması sağlanacak hem de üretim maliyetleri arttırılmayarak, piyasadaki rekabet ortamı korunmuş olacak.

Yapılan hesaplamalara göre, ilk etapta 50 kişi ver üzeri şirketlerdeki çalışanların dahil edilmesi halinde yıllık 650 bin yeni BES girişi yapılacak. Ancak, yatırılacak olan miktarın sadece çalışanın maaşından kesilerek karşılanacak olması halinde uzmanlar sisteme dahil olanların %80’inin çıkış yapacağını düşünüyor. Bu sebeple çalışanların sistemde kalması amacıyla ilave teşvikler üzerinde çalışmalar yapılıyor.Yorum Yap