2 Aralık 2016

Yunus Ünlü

Otonomi Nedir? 5 Bin Kişilik İstihdam ve 551 Otomobil Galerisi ile Avrupa’nın En Büyük Otomotiv Merkezi

02/12/2016 - 14:51

Otonominin açılışı büyük ses getirdi. Erdoğan, Avrupa'nın en büyük otomotiv fuarının açılışında konuştu. 551 otomotiv galerisi yer alacak ve 5 kişi istihdam edilecek. Ankara'da toplam 500 milyon TL'lik yatırımla tamamlanan otonomi ekonomiyi canlandıracak.
Otonomi Nedir? 5 Bin Kişilik İstihdam ve 551 Otomobil Galerisi ile Avrupa’nın En Büyük Otomotiv Merkezi

Uzun süredir tamamlanması için büyük çaba sarf edilen otonomi sonunda tamamlandı. Büyük bir şölenle açılışı gerçekleştirilen Avrupa’nın en büyük otomotiv merkezi konumunda olacak tesiste 551 otomobil galerisi yer alacak ve 5 bin kişilik bir istihdam sağlanacak. Açılışta konuşan Erdoğan, ekonomi ile ilgili de pek çok detaya değindi.

Ankara’da 500 milyon TL’lik yatırımla kurulan Avrupa’nın en büyük otomotiv ticaret ve yaşam merkezi Otonomi’nin açılışı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından yapıldı.

551 Otomobil Galerisi Yer Alacak
Büyükşehir Belediye Meclisi; Emek, Aydınlıkevler, Kazım Karabekir Caddesi, Turan Güneş Bulvarı, Cebeci Dumlupınar Caddesi, Etimesgut İstasyon Caddesi ve Demetevler’de büyük sıkıntı yaratan ikinci el oto galerilerinin şehir dışında faaliyet yapmalarını sağlamak amacıyla, geçen yıl aldığı kararların ardından denetimlerini sıklaştırarak taşınma işlemlerini hızlandırmıştı. Toplam 375 bin metrekare alan üzerine kurulu olan Otonomi’de 551 Otomobil galerisi bulunuyor.

Esenboğa Yolu Akyurt Kavşağı’ndaki yaklaşık 400 dönümlük bir alanda kurulu Otonomi, günde 11 bin ziyaretçi ağırlayacak.

5 Bin Kişiye İş Fırsatı
Günde 9 bin aracın giriş çıkış yapabileceği merkezde aynı anda 12 bin araç sergilenebilecek. Araç almak isteyenler de binlerce araç içinde aradığı her marka ve modeli Otonomi’de; aynı çatı altında bir arada bulacak, farklı marka ve fiyat seçeneklerini değerlendirerek istediği aracı tüm yasal işlemlerini aynı yerde gerçekleştirip her türlü testleri yapılmış biçimde Otonomi garantisiyle satın alabilecek.

Otonomi yatırımı, doğrudan 5 bin kişilik istihdam yaratacak. Otonomi’de 2. el araçlar için yapılan 551 showroomda doluluk ise yüzde 70’e ulaştı.

OTONOMİ Nedir?

Otonomi birçok açıdan kullanım alanına sahiptir. Kendi kendini yönetme yani muhtariyet anlamında; bir kimsenin, dışarıdan gelen bir müdahaleden veya mutlak belirleyicilik vasfına sahip bir tesirden bağımsız olarak kendi hayatını çekip çevirmesi ve hayatını bu şekilde idame ettirmesidir. Kurumlar açısından bu terimi incelendiğinde de özerk kurumun idari yapılanma içinde hiyerarşik olarak bağlı olduğu merkez kurumlar karşısında, idari ve mali alanda nisbi bir bağımsızlığa sahip olması, faaliyetlerini ve işleyiş biçimini seçmekte, gelirlerini nasıl harcayacağını belirlemede ve iç işleyişinde kısmi bir özgürlükte işleyiş sağlayabilme özelliklerini tanımlar.

Erdoğan’ın Otonomi KonuşmasıYorum Yap