7 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

ÖTV İndirimi Resmiyet Kazandı!

07/09/2016 - 10:53

ÖTV İndirimi Resmiyet Kazandı!

Bugünkü Resmi Gazete’de KHK kapsamında önemli kararların alındığı yayımlandı. Daha önce alınan kararlar hakkında açıklama yapılmasına rağmen konular detaylandırılmamış ve resmiyet kazanmamıştı. Bugün ise 6745 Sayılı karar ile Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi kapsamında önemli kararların alındığı açıklandı. Bu kararlar arasında ekonomik gelişmeler ön planda yer alırken, eğitim, şehit ve gazi yakınları ve turizm sektörüne yönelik önemli değişiklikler yer alıyor. Bu değişiklikler arasında en dikkat çeken kanunlardan biri de ticari araçlarda yapılacak olan değişiklik.

Ticari Araç Değişimine Kolaylık!
Yurt genelinde ticari araçların daha güvenli ve yeni olabilmesini hedef alan kanuna göre, ticari araç işletenler artık yenilemeyi daha sık yapacak. Yeni araç sahiplenmesinin önünü açmak ve yenilenmeye teşvik eden kanuna göre artık ticari araçların yenilenmesinde ÖTV alınmayacak. Resmiyet kazanan bu durum karşısında, bugünden itibaren araç yenilemede ciddi bir artış olmasına kesin gözle bakılıyor. Bu kanun sadece taksilerde değil, ticari faaliyetlerini sürdüren bir çok araç sahibi için geçerli olacak. ÖTV’li bir aracı 65 Bin liraya alan vatadaş, KHK ile artık 45 Bin lira gibi bir rakama alabilecek. Değişiklik ardından trafikte çok daha fazla yeni araç görmek mümkün. Eski ticari araçlar ise yavaş yavaş trafikten kalkacak. Özellikle ağır ticari araçlarda ciddi bir değişimin yapılması isteniyor.

Şehit Yakınlarına ÖTV’siz Araç!
ÖTV’deki bir diğer değişiklik ise şehit yakınlarını ilgilendiriyor. KHK kapsamında şehit eşi ve çocukları, ÖTV ödemeden araç sahibi olabilecek. Şahısa ait sadece bir araç için yararlanabilecek olunan bu kanuna göre eğer şehit kişinin eşi ve çocuğu olmaması halinde, bu haktan şehit kişinin anne veya babası yararlanabilecek. Eş ve çocuk olması halinde anne ve baba bu haktan yararlanamayacak.Yorum Yap