1 Kasım 2016

Samet

Özel Kuvvetler Astsubay’lardan Alınacak

01/11/2016 - 16:56

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Özel Kuvvetler Komutanlığı'na artık Astsubaylardan da alım yapacağını açıkladı.
Özel Kuvvetler Astsubay’lardan Alınacak

Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın personel ihtiyacının karşılanmasına yönelik Milli Savunma Bakanlığı’nca muvazzaf subay ve astsubay alımı gerçekleştirilecek. Bakanlığın Personel Temin Dairesi Başkanlığı’nca yapılacak alım, birçok açıdan ilk olma özelliği taşıyor.

Milli Savunma Bakanlığı’nın teşkilat yapısı ve görevlerine yönelik gerçekleştirilen düzenlemelerin ardından Özel Kuvvetler Komutanlığı’na ilk defa bakanlık tarafından personel alımı yapılacak. Söz konusu alım, komutanlığa dışarıdan subay ve astsubay temini bakımından da ilk olma özelliği taşıyor.

Bu kapsamda komutanlığa 200 muvazzaf subay ve 500 muvazzaf astsubay alınacak. Muvazzaf subaylığa başvuracak adayların en az lisans mezunu olması ve ilgili KPSS puan türünden en az 50 alması gerekiyor. Astsubaylığa başvurular için ise en az ön lisans mezunu olma ve ilgili KPSS puan türünden en az 50 alma şartı aranıyor.

Bugün başlayacak başvurular, ay sonuna kadar devam edecek. Adaylar başvuru şartlarına ilişkin detayları Milli Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinden öğrenebilecek.

TSK BÜNYESİNDEN ALINIYORDU

Daha önce Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görev yapacak personel, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinden seçiliyordu.

Gönüllülük esasına göre yapılan başvuruların ardından bordo bereli adayları yoğun kurs ve eğitimden geçiyordu. Bu eğitimlerde başarılı olanlar Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görev almaya hak kazanıyordu. (NTV)Yorum Yap