21 Ekim 2016

Kadir Çalışkan

Palamut Hamsiyi Yedi

21/10/2016 - 18:39

Palamut Hamsiyi Yedi

Palamut tezgahları süslemeye devam ediyor. Ancak diğer sezonlarda olduğu gibi palamutta yaşanan bolluk, hamsinin az olmasına sebep olacak. Hamsiyi yiyen palamut, bu yıl rekor düzeyde avlandı. Hal böyle olunca bu yıl hamsi geçtiğimiz yıllara oranla daha az olacak.

Balık severlerin en çok tercih ettiği deniz ürünleri arasında yer alan palamut, bu yıl adeta rekora koşuyor. Sinop ve Samsun’lu balıkçılar son 1 ay içerisinde binlerce ton palamut avladı. Geçtiğimiz yıl oldukça az olan palamut nedeniyle hamside bolluk yaşanmıştı. Bu yıl ise bunun tam tersi olacağı açıklandı.

“Hamsi ile palamut arasında ilginç bir zıtlık var”
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Nail Kırmacı da bu sezon samsunda palamut avının bin tonu geçmesini beklediklerini belirterek, istatistikler incelendiğinde “Palamut çok olursa hamsi olmaz, hamsi çok olursa palamut olmaz” sözünün doğrulandığını dile getirdi.

Geçen yıllarda palamut avı miktarının düşük olduğuna işaret eden Kırmacı, “Bu yıl palamut avının oldukça yüksek olduğu gözleniyor. Hamsi ile palamut arasında ilginç bir zıtlık var. Palamudun bol olduğu sezonda hamsinin az olması, av ve avcı ilişkisi şeklinde değerlendiriliyor.” ifadelerini kullandı.

Samsun-Sinop Su Ürünleri Bölge Başkanı Davut Kıyak ise 30 yıldır Karadeniz’de onlarca tekne ile avcılık yaptıklarını anlatarak, “Palamut bol olduğunda hamsi olmuyor, hamsi bol olduğunda da palamut pek çıkmıyor. Bunun av ve avcı baskısı mı yoksa başka bir faktörden mi kaynaklandığını bilmiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.Yorum Yap