2 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Parmak İzi Sensöründe Yenilik!

02/05/2016 - 13:51

Parmak İzi Sensöründe Yenilik!

Akıllı telefonlar her geçen gün bir birinden farklı teknolojiler ile gelişirken, bu teknolojileri hayatımızın bir parçası haline getiriyor. Motorola’nın Atrix modeli ve Apple’ın iPhone 5S akıllı telefonu ile kullancııların gözdesi haline gelmeye başlayan parmak izi teknolojisi de bu özelliklerden biri. Artık kullanıcıların daha rahat erişim ve güvenlik için olmazsa olmazlarından biri haline gelen parmak izi teknolojisi birçok akıllı telefon üreticisi tarafından kullanılmaya başlandı.

Güney Koreli teknoloji devi LG, parmak izi teknolojisini bir adım öteye taşımak için hazırlanıyor. Kullanıcıların sıklıkla şikayet ettikleri konulardan biri olan, parmak izi sensörlerine ulaşım zorluğu, kullanım sırasında hız kazandırmaktan çok zaman kaybına neden olabiliyor. İşte bu noktada devrim niteliğinde bir karar alan LG, parmak izi sensörünü akıllı telefonların ekranının altına koymayı hedefliyor.

Akıllı telefon tasarımlarında yenilikçi adımlar atarak fark yaratan firmalardan biri olmayı hedefleyen LG, bu konuda çok önemli bir aşama kaydetti. LG yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, parmak izi okuyucuyu ekran camı altında gizlemeyi başaran LG, önümüzdeki yeni akıllı telefon modellerinde düğmesiz olarak çalışacak bir parmak izi okuyucu tasarladıklarını belirtti. Parmak izi sensörünü ekran camı altında kullanmak teknolojinin daha hızlı geliştirilmesine de olanak tanıyacak. Çünkü, diğer telefon modellerinde kullanılan düğmeli, butonlu sensörlerde, sensör yüzeyi su ve tozla kaplanıyor ve hem performansı düşüyordu, hem de firmalar bu konuda önlem almak zorunda kalıyordu.Yorum Yap