10 Ocak 2017

Muhammet Negiz

Partili Cumhurbaşkanı Maratonu Başladı

10/01/2017 - 15:19

Partili Cumhurbaşkanı için geri sayım başladı. Meclis Genel Kurulu’nda anayasa değişiklik paketi ile ilgili görüşmelerin 15 gün sürmesi bekleniyor.
Partili Cumhurbaşkanı Maratonu Başladı

AK Parti ve MHP’nin katkıları ile hazırlanan ve TBMM Anayasa Komisyonu’nda son şeklini alan anayasa değişikliği paketi Meclis Genel Kurulunda görüşülmeye başlandı. Partili Cumhurbaşkanı maratonunun 15 gün süreceği ifade ediliyor.

Başkanlık ya da Partili Cumhurbaşkanlığı ifadeleri ile anılan yeni sistemi öngören anayasa değişiklik paketi AK Parti ve MHP arasındaki uzlaşı sürecinden sonra TBMM Anayasa Komisyonu’nda kısmi değişikliklere uğradı. Şimdi ise Meclis Genel Kurulu’nda 15 gün sürmesi beklenen görüşme maratonunda gündeme geliyor.

Milliyet gazetesindeki habere göre, Genel Kurul öncesinde muhalefet, görüşmeleri engellemek için uğraşırken iktidar da hızlı görüşme taktikleri ile sürece dahil oldu. Taraflar arasında sık sık tartışma çıktı.Muhalefet kanadından defalarca teklife ilişkin usul tartışmaları açıldı. AK Parti ise gündem dışı konuşmalara yer vermem ve usul tartışmalarını tırmandırmama yöntemleri ile görüşmeleri hızlandırmaya çalıştı.

BOZDAĞ: ATATÜRK DÖNEMİNE DÖNÜYORUZ

Hükümet adına kürsüye çıkan Adalet bakanı Bekir Bozdağ, Cumhuriyet döneminin en önemli anayasa değişikliği teklifinin görüşüldüğünü ifade etti. Bakan Bozdağ, hukuk devletinin gereğini yaptıklarını ve Atatürk dönemi anayasalara dönmek için uğraş verdiklerini ifade etti. Bozdağ, yaptıklarının 1921-1924 anayasalarına dönmek olduğunu ifade ederek, CHP’lileri Atatürk’ün anayasasına karşı çıkmakla suçladı.

BAŞBAKAN: İKİ KAPTAN BİR GEMİYİ BATIRIR

Görüşmelerde söz alan Başbakan Binali Yıldırım, Meclis görüşmelerinin tamamlanmasından sonra anayasa paketinin asıl sahibinin önüne gitmesi gerektiğini ifade etti. Başbakan, Milletin olur vereceğini düşündüğü değişiklik için, sorumluluğun da yetkinin de yürütmede tek olması gerektiğini söyledi. Aksi durumlarda sistemin bir noktada tıkandığını ifade eden Yıldırım, “iki kaptan gemiyi batırır, icraatta tek kaptan olması gerekiyor” dedi.Yorum Yap