6 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Pasif İçici Olmayın!

06/09/2016 - 10:21

Pasif İçici Olmayın!

Pasif içicilik, kendisi sigara içmediği halde çevresinde sık sık sigara içilen kişilerin maruz kaldığı durumu ifade eder. Özellikle sigara içilen ortamlarda uzun zaman geçiren bireylerin ciddi tehlikelerle karşı karşıya olduğu bilinen bir gerçektir. Akciğer kanseri riskini ¼ oranda arttıran pasif içicilik, çeşitli hastalıkları ve sorunları da beraberinde getirmektedir.

Eğer sigara içmediğiniz halde çevrenizdekilerin sık sık sigara içmesi nedeniyle pasif içici konumunda olduğunuzu düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken birçok detay mevcut. Öncelikle çevrenizde sigara içen kişileri bu konuda uyarmalı ve sigara içilen ortamlardan uzak durmaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde çevrenizde içilen her 2 sigaradan etkilenme dereceniz, kendi içeceğiniz 1 sigaraya eş değer olacaktır.

Sigara dumanı ile ciğerlere çekilen karbon monoksit, pasif içiciler tarafından da çekilmiş olur. Bu da akciğerde ciddi sorunların oluşmasına neden olur. Pasif içici olup olmadığınızı anlamanız gayet kolaydır. Eğer sigara içilen ortamlarda sık sık zaman geçiriyorsanız pasif içici olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Bu gibi kişilerde zamanla çeşitli sorunlar baş göstermeye başlar. Ciğerlerin yıpranması nedeniyle sık sık öksüren, nefes almakta güçlük çeken ve spor yaparken çabuk yorulan bireyler, aynı zamanda sigara dumanının yarattığı kötü kokulara da maruz kalırlar. Bu durum, ileride yaşayacağınız sağlık sorunlarının tetikçisi olabilir.

Çocuklar, pasif içici konumunda olduklarında yetişkinlerden daha çabuk etkilenirler. Anne ve babaların bu konuda dikkatli olmaları ve çocuklarını sigara içilen ortamlardan uzak tutmaları gerekir. Ayrıca etrafında sürekli sigara içilen çocukların ergenlik döneminde sigaraya başladıkları görülmektedir. Tamamen psikolojik etki göstermeye başlayan pasif içicilik, çocuğun ileriki yaşlarda sigara içmesinde önemli bir etken olarak rol oynamaktadır. Sadece çocukları değil, kendinizi de sigara içilen ortamlardan uzak tutmalısınız. Pasif içici olduğunuzda çeşitli hastalıklara yakalanabilir, sigara içmediğiniz halde bu hastalıklarla savaşmak zorunda kalabilirsiniz.Yorum Yap