28 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Patti Smith’den İstanbulda Konser!

28/04/2016 - 19:01

Patti Smith’den İstanbulda Konser!

Rock müziğin efsane ismi Patti Smith, 23 Haziran Perşembe akşamı Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde unutulmaz bir konser verecek. Rock müzik tarihinde bir kilometre taşı olarak kabul edilen “Horses” albümünün 40. yıl anısına çıktığı dünya turnesinde İstanbul’a da konuk olacak efsane sanatçı aynı zamanda ilk albümü olan “Horses”i “Sözün gücüyle üç akorlu rock’ın birleşimi” olarak tanımlıyor.

ABD’li müzisyen aynı zamanda besteci, şair ve yazar olarak da oldukça başarılı. 1975 yılında çıkardığı ilk albüm olan “Horses” ile punk rock akımının doğmasında en etkili isimlerden biri olan 69 yaşındaki efsane müzisyen, müzik eleştirmenleri ve tüm otoriteler tarafından “bilge kadın” olarak tanımlanıyor. İlk albümünden günümüze kadar Michael Stipe, Morrissey, Madonna, Courtney Love, Nirvana ve Garbage gibi birçok ünlü ismin örnek aldığı, ilham kaynağı olduğu bir sanatçı olarak tarihe altın harflerle adını yazdırmayı başardı.

“Çok Satan” Kitaplar Listesine de Girdi

Kendisini en iyi yazarak ifade edebildiğini ifade eden Patti Smith, 70’li yıllarda New York’ta geçen hayatını anlattığı “Just Kids” isimli kitabı ile National Book Award’u kaandı. 2010 yılında yayınlanan ve kendi hayatını anlattığı kitabı ile yakaladığı bu başarısı, geçtiğimiz yıl yayınlanan ve hatıralar seyahatnamesi niteliğindeki “M Train” isimli kitabıyla yine en çok satanlar listesine girmeyi başardı.

Rock tarihinin ve günümüzün en önemli müzisyen ve sanatçılarından biri olarak kabul edilen Patti Smith, 40. yıl turnesi için “gurur dolu, gerçek bir kutlama olacak” ifadesini kullanıyor. Zorlu PSM sahnesinde verecek olduğu İstanbul konserinde sanatçıya eşlik edecek isimler de oldukça kaliteli. Lenny Kaye ve Jay Dee Daugherty dışında, 20 yıldır birlikte çaldığı Tony Shanahan da klavye ve bas’ta Patti Smith’e eşlik edecek. Bitler ise 29 Nisan 2016 tarihinde satışa çıkartılacak.Yorum Yap