2 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Pazartesi Sendromunu Bitirin!

02/05/2016 - 7:57

Pazartesi Sendromunu Bitirin!

Şüphesiz tüm çalışanlar için Pazartesi günleri bir kabus. Hafta sonu rahat bir tatilden ve iş molasından sonra tekrar işbaşı yapacak olmak çoğu çalışan için ciddi bir sorun olabiliyor. Bu duruma karşı uzmanların uyarısı ise ciddiye alınması gereken cinsten. Çünkü, pazartesi sendromu olarak bilinen, iş başı bunalımları, sıkıntı hissi birçok sağlık sorununa davetiye çıkartabilir. Özellikle, bu sağlık sorunlarının başında kalp-damar hastalıkları geliyor.

Birçok uzman, pazartesi sendromu olarak bilinen işe veya okula gitmeme isteğinin, depresyona, anksiyeteye, kalp-damar hastalıklarına ve birçok soruna yol açabileceği konusunda uyarıyor. Çoğu zaman çalışanlar ve öğrenciler arasında sohbet konularından biri olan pazartesi sendromu, siz farkında olmadan stress ve depresyona zemin hazırlıyor. Çalışanlar ve öğrencilerin bu durumlarının devam etmesi halinde strese bağlı olarak mide rahatsızlıkları, kalp-damar rahatsızlıkları, anksiyete gibi birçok sorun ortaya çıkarken ciddi anlamda depresyona yatkınlık durumu da oluşuyor.

Stresten Uzak Durun

Uzmanların bu konuda vurguladığı en önemli önlem ise, yaşadığınız ortam ve iş yerinizden sizi strese sokan ve strese girmenize neden olabilecek faktörleri çıkarmanız. Özellikle çalışanlar için, çalıştığınız yerden memnun değilseniz mümkün olan en kısa zamanda işinizi değiştirmeniz veya çalıştığınız ortamı daha mutlu olacağınız bir yer haline getirmeniz sağlığınız açısından oldukça önemli.

Ruhsal açıdan kendinizi stresten olabildiğince uzak tutmanız ve hayatınıza pozitif yaklaşmanız öneriliyor. Çünkü, “pazartesi sendromu bir tür stres”. Dolayısıyla farklı bir sorunmuş gibi algılansa da pazartesi sendromu yaşıyorsanız strese bağlı sağlık problemlerine açık bir hayat yaşıyorsunuz. İlerleyen dönemlerde çok daha ciddi sağlık problemleri yaşamamanız için en kısa sürede bu durumu ortadan kaldırmanız gerekiyor. Tek başınıza bu sorunu aşamıyorsanız en kısa sürede bir uzmandan yardım almalı ve neler yapabileceğinizi danışmalısınız.Yorum Yap