10 Ocak 2017

Buket Gizem Narin

Referandum Ne Zaman Yapılacak? Anayasa Komisyonunda Görüşmeler Sürüyor

10/01/2017 - 17:17

Türkiye’nin geleceğine yön verecek olan tarihi oturum Meclis’te başladı. 18 maddelik anayasa değişikliği teklifinin oylanacağı 15 günlük süreç toplumun ilgi odağı oldu. Oylama sürecinin de olumlu olarak tamamlanması durumunda referandum süreci başlıyor. Referandumun ne zaman yapılacağı ise görüşmeler sonucunda belli olacak.
Referandum Ne Zaman Yapılacak? Anayasa Komisyonunda Görüşmeler Sürüyor

Son günleri en çok konuşulanları arasında yer alan anayasa değişiklik paketi Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye devam ediyor. Anayasa Komisyonu’nda 18 maddeye düşürülen değişiklik paketi Genel Kurul’da 15 günlük bir süreçte oylanacak. Oylamada kritik eşik aşılırsa referandum süreci başlayacak. Referandumun ne zaman yapılacağı ise görüşmeler sonucunda belli olacak.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) arasındaki uzlaşı ile Meclis Genel Kurulu’na kadar gelen anayasa değişiklik paketinin maddeleri 15 gün boyunca görüşülecek ve oylanacak. Karar’a göre, Ülkenin geleceğini ilgilendiren bu önemli görüşmeler ve oylama sonucunda 330 kritik engelinin aşılması durumunda, anayasa değişikliği teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak. Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan değişiklik paketi referanduma götürülecek. Referandum ise Nisan ayının başlarında düşünülüyor.

HER MADDE İÇİN 330 OY ARANACAK

Meclis’te anayasa çalışmaları başladı. Anayasa değişikliği paketi Meclis’te oylanacak. İki turlu gerçekleşecek olan oylamanın ilk aşamasında milletvekilleri değişiklik paketine ilişkin görüşlerini açıklayacak. İkinci aşamada ise 18 madde teker teker oylanacak. Her maddenin kabulü için 330 oy şartı aranacak. Teklifin tamamının 330 oy ile kabul edilmiş olacak.

MHP ANAHTAR PARTİ

Anayasa değişikliği paketinin oylaması esnasında 330 yeter oy miktarını yakalamak için MHP’de 14 “Evet” oyunun gerektiği ifade ediliyor. Oylama sonucunda Meclis’ten geçen anaya değişikliği paketi Cumhurbaşkanı tarafından onaylanacak. Onay sonrasında ise 60 günlük referandum süreci başlayacak.Yorum Yap