5 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Rekor İniş ve Kalkış Gerçekleşti!

05/09/2016 - 14:40

Rekor İniş ve Kalkış Gerçekleşti!

İstanbul Atatürk Havalimanı rekora imza attı! Yoğun bir seyahat döneminin yaşandığı bu günlerde Atatürk Havalimanı’nda bir günde toplam 1.454 kalkış ve iniş gerçekleşti. İstanbul üzerinden seyahatini gerçekleştirecek olanların kullandığı iki havalimanından biri olan havalimanı ilk kez bu kadar yoğun bir gün geçirdi. Yurt içi ve yurt dışı seyahatleri kapsayan rekor, milyona ulaşacak sayıda kişinin de havalimanını kullanması anlamına geliyor.

Temmuz ayında yine bu sayıya yakın bir sayı ile rekor kıran uçak iniş ve kalkış sayısı yeni rakama ulaşması yeniden dikkat çekti. Her geçen gün daha fazla seferin yapıldığı havalimanında önümüzdeki dönemlerde bu sayının tekrar daha yüksek bir rakam çıkarak rekor tazelemesine kesin gözle bakılıyor.

Alınan bilgilere göre toplam 1450’ye varan uçak sayısının yanı sıra 150 Bin civarında bir yolcunun da seyahat ettiği aktarıldı. Atatürk Havalimanı’na normal günlerde 1100-1200 arası uçak iniş ve kalkış yapıyor. Bazı özel tarihlerde ise bu sayının arttığı ve yoğunlaştığı görülüyor. Geçtiğimiz günün rekor kırmasındaki en büyük etkenlerden biri de bayram tatilinin yaklaşması. Kurban bayramına kısa bir süre kala bayramdan bir hafta önce tatile çıkanlar yurt dışına geçiş yaparken, bir çok gurbetçi vatandaşta kurban bayramı vesilesiyle Türkiye’ye giriş yapıyor. Bayrama 7 gün kalmış olmasına rağmen rekor kırılması, önümüzdeki bir haftalık süreçte yeniden rekorun kırılmasına olanak tanıyor.Yorum Yap