5 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Rum Liderden Türkiye’ye Mesaj!

05/09/2016 - 16:22

Rum Liderden Türkiye’ye Mesaj!

Türkiye ile Kıbrıs Rum Kesimi arasındaki ilişkileri düzeltecek bir adım, Rum lideri Anastasiadis’den geldi. Son dönemlerde yaşanan problemler nedeniyle iki ülke arasının açılması gerçekleşmiş, kimi tarafından ise bu durumun kimseye bir kazanç sağlamayacağı belirtilmişti. Kıbrıs Rum Kesimi lideri Anastasiadis’de iki ülke arasındaki bağları güçlendirme adına önemli bir adım atarak Türkiye ile artık dostluk yolunda bir anlaşma yapmak istediklerini bildirdi.

Anastasiadis’in bu mesajı ilk bakışta olumlu karşılanırken, lider ayrıca Türkiye karşıtı kesime yönelikte eleştirilerde bulundu. İki ülke arasındaki ilişkilerin iyi olması gerektiğine vurgu yapan Nikos Anastasiadis, ilk olarak Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki sorunları çözümlemek istediğini sonra da Türkiye ile barış ve güven ortamının sağlanması adına masaya oturmak istediğini aktardı.

Henüz Türkiye’ye bu konuda bir girişimde bulunmayan liderin önümüzdeki zaman diliminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile iletişime geçmesi bekleniyor. Türkiye ile ittifak kurmak istediğini de sözlerine ekleyen Anastasiadis, Türkiye’den nasıl bir yanıt alacak merak ediliyor.

Rum Kesimi liderinin projesinde Yunanistan’ın da yer aldığı aktarıldı. Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs üçlüsü olarak müttefik olarak iyi bir üçlü olunabileceği kaydedilirken, bu adımların geç kalınmış adımlar olduğunu ve artık harekete geçmenin zamanı geldiğini belirtti.Yorum Yap