30 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Rusya, Meyve Sebze İhracatını Artırdı

30/11/2016 - 20:48

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar, Rusya’ya yönelik yaş meyve ve sebze ihracatı hakkında açıklama yaptı. Seyyar, Rusya pazarının açılmasıyla birlikte yaş meyve ve sebze ihracatında hızlı bir yükselme yaşandığını söyledi.
Rusya, Meyve Sebze İhracatını Artırdı

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar, Rusya ile olan ticari ilişkileri değerlendirdi. Seyyar, yaş sebze ve meyve oranında yaşanan yükselmeye dikkat çekerken, 2016’nın ilk 9 ayında 120 milyon dolarlık ihracat yapıldığını ancak, Rusya pazarının açılmasıyla sadece son 2 ayda 122 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştıklarını ifade etti.

Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin olumlu seyretmesi rakamlara da yansıdı. Rusya pazarının açılması ile yaş meyve ve sebze üreticilerini ve ihracatçılarını sevindirdi. Konu hakkında açıklama yapan Ege Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar, 9 ayda yapılan ihracat toplamına Rus pazarının açılmasıyla son iki ayda ulaştıklarını açıkladı. Seyyar açıklamalarına şu şekilde devam etti; “”Narenciyede problem yok. Hükümetin bu ayki girişimleri ile kabak, marul, nar gibi ürünlerin de ihracatının önünün açılacağı müjdesini aldık. Yakın gelecekte domates, salatalık için de açılır. Bir anda her şeyin süt liman olmasını beklemiyoruz. 2015 Ekim’den sonra ihracat hemen hemen durmuştu. 2016 yılının 9 ayında yaptığımız ihracat yaklaşık 120 milyon dolardı. Son 2 ayda 122 milyon dolar ihracat yaptık. Rusya pazarının açılması çok hızlı bir hareket kabiliyeti getirdi. Bu süreç mart ayının sonlarına kadar devam edecektir. 2014’teki 1 milyar dolar seviyelerine hızlı dönüş yapacağız.”Yorum Yap