8 Aralık 2015

Kadir Çalışkan

Rusya’dan Şok Hamle!

08/12/2015 - 12:22

Rusya’dan Şok Hamle!

Akdeniz’de konuşlu olan Rusya denizaltılara füze yerleştirdiği iddası gündeme bomba gibi düştü. Kruz füzeleriyle donatılmış Rusya’ya ait denizaltının Suriye kıyılarında beklediği iddia ediliyor.

İnterfax’a ulaşan bir kaynaktan edinilen bilgiye göre, Rostov*na-donu isimli bir Rus denizaltının doğu akdenizde konuşlandığı iddia edildi. Kaynaktan alınan bilgide denizaltıda daha önce Rusya’nın IŞİD hedeflerini vurduğu füzelerin aynısının rus denizaltına yerleştirildiği belirtildi. Asıl görev yeri Karadeniz Filosunda olan geminin, Akdenize gönderilmesiyle ilgili resmi bir açıklama ise rus kaynaklarından henüz gelmedi.

Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının Türk F-16’lar tarafından düşürülmesi sonrası Rusya, Suriye’ye S-300 füze savunma sistemi konuşlandırmış ve Rus savaş uçaklarının füze taşımasına karar verilmişti. Verilen karar sonrasında ise interfax’a konuşan bir kaynağın söylediklerine göre, Karadeniz Filosunda görevli olan Rus denizaltısının Akdenize gönderildiği ve cephanesinde daha önce IŞİD hedeflerinin vurulmasında kullanılan Kalibr tipi füzelerin olduğu bildirildi.

Rus Haber Ajansı RIA’nın Savunma Bakanlığı’na dayandırdığı habere göre, Ermenistan’ın başkenti Erivan yakınlarındaki askeri üsse 8 adet Mi 24 ve Mi 8 helikopteri konuşlandırıldı. Bakanlık yıl sonuna kadar bir sevkiyât daha yapılacağını açıkladı.

Rusya, Ermenistan’daki bu üssü 1995 yılında kurdu ve 1998 yılından beri de burada Rus MİG 29 savaş jetlerini konumlandırmış durumda. Rusya’nın bu ülkedeki bir diğer üssü de ülkenin üçüncü büyük kenti olan Türkiye sınırındaki Gümrü yakınlarında.Yorum Yap