7 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Sahada Hayatını Kaybetti!

07/05/2016 - 13:46

Sahada Hayatını Kaybetti!

Romanya Ligi’nde oynanan futbol maçında, yeşil sahalarda görmek istemediğimiz bir olay yaşandı. Romanya Liga 1’in son hafta mücadelesinde Dinamo Bükreş ile Viitorul Constanta arasında oynanan maçta genç futbolcu hayatını kaybetti. Maçın 63. Dakikasında oyuna giren 26 yaşındaki Kamerunlu futbolcu Partick Ekeng, maça girdikten henüz 7 dakika sonra, maçın 70. Dakikasında orta sahada bir anda yere yığıldı. Hakem maça ara verirken 3 dakika içerisinde sağlık ekiplerince hemen müdahale edilen oyuncu kaldırıldığı hastanede yaşamanı yitirdi.

İhmal mi Var?

Genç futbolcu Patrick Ekeng’in ölüm nedeni açıklanamadığı gibi bir takım şüpheler de bulunuyor. Kamerunlu oyuncunun 3 dakikada müdahale edilmiş olsa da bu sürenin geç olduğu ve hayatını bu sebeple kaybettiği belirtildi. Gündeme getirilen bir başka konuysa saha kenarında bulunan Ambulans oldu. Skandal iddiaya göre saha kenarında bulunan ambulansın gerekli donanıma sahip olmadığı ve bu sebeple kalp krizi müdahalesinin yapılamadığı belirtiliyor.

Romanya basını ise olaya daha farklı bir açıdan yaklaştı. Maçın hakemi Florin Marcu’nun aynı zamanda bir doktor olmasına rağmen, maçı geç durdurduğu ve genç oyuncunun ölümünde bu durumun etkisinin olduğu yazıldı.

Başhekim Açıklama Yaptı

Genç oyuncu Patrick Ekeng’in kaldırıldığı hastanenin Başhekimi Serban Bradisteanu, futbolcunun ölümünden sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Başhekim, Patrick Ekeng’in hastaneye geldiğinde kalbinin zaten durmuş olduğunu ifade etti. Kalbi tekrar çalıştırmak için gerekli olan her şeyi yaptıklarını ancak Ekeng’in bu duruma cevap vermediğini belirten Bradisteanu, futbol sahalarında ilk ölümün bu olmadığını ancak çok üzgün olduklarını belirtti.

Çok hayati ihmal! Başhekim Bradisteanu, oyuncunun hastaneye gelen kadar kalbinin durduğunu ve herhangi bir müdahale yapılmadığını ifade etti. Normalde en fazla 4-5 dakika içerisinde kalp müdahalesinin yapılması gerektiğini ifade eden Bradisteanu, Patrick Ekeng’in hastaneye geldiğinde hem kalbinin zaten durmuş olduğunu hem de beyin ölümünün gerçekleşmiş olduğunu ifade etti.

Maçlar Tatil

Romanya Futbol Federasyonu, Kamerunlu oyuncu Patrick Ekeng’in hayatını kaybetmesi sebeiyle ülkedeki tüm altyapı maçları dahil olmak üzere futbol müsabakalarını ileri bir tarihe erteledi. Dinamo Bükreş taraftarları ve futbolcular, gece yarısı Patrick Ekeng’in kalp krizi geçirdiği sahaya gelerek anma töreni düzenlediler.Yorum Yap