3 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Şampiyonluğunu İlan Etti!

03/05/2016 - 13:21

Şampiyonluğunu İlan Etti!

Sezon başından beri tüm futbol dünyasının büyük bir şaşkınlık ve dikkatle takip ettiği “peri masalı” mutlu sonla noktalandı! Daha geçtiğimiz sezon düşme hattında bulunan Leicester City, İtalyan teknik direktör Claudio Ranieri yönetiminde İngiltere Premier Lig’in 36. Haftasında Şampiyonluğunu ilan etti. 36. Hafta mücadelesinde Chelsea ile Tottenham Hotspur arasında oynanan maçın 2-2 berabere bitmesi ile, Premier Lig’in bitimine 2 hafta kala lider Leicester City şampiyonluğunu ilan etti. Büyük bir başarıya ve mucizeye imza atan Leicester City ise Avrupa ve Dünya futbol gündemine damgasını vurdu.

Chelsea’nin yıldız oyuncusu Eden Hazard ise 3 Mayıs 2015’ten beri ilk kez Stamford Bridge’de gol attı. Bu golle Leicester City’nin en yakın takipçisi olan Tottenham Hotspur’un şampiyonluk hayallerini yıkan yıldız futbolcu, daha önce Tottenham’ın şampiyon olmasını istemediğini belirtmişti ve bu sayede isteğini yerine getirmiş oldu.

İtalyan teknik direktör Caudio Ranieri, Leicester City takımını Premier Lig’de şampiyon yapmasının ardından futbol basının da açık ara gündemine oturdu. Özellikle İtalya’da büyük bir gurur kaynağı olan Ranieri’ye birçok tebrik mesajı geldi. Leicester City’nin mütevazi kadrosu ve bütçesiyle Premier Lig’in dev bütçeli hatta net bir bütçesinin bile belirlenemediği takımları geçerek şampiyon olması 132 yıllık Premier Lig tarihinde bir mucizeye imza attı.

İtalya’da Büyük Yankı Uyandırdı

İtalyan basını Leicester City’nin şampiyonluğunu yakından takip etti. Rainews24 kanalı Leicester kentinden canlı olarak şampiyonluğu naklen yayınladı. Öte yandan ülkenin en önemli gazeteleri de bu başarıyı manşetlere taşıdı. Corriere dello Sport, “Ranieri tarihe geçti. Chelsea sayesinde Leicester, İngiltere Şampiyonu” manşetini, La Gazzetta dello Sport ise internet sitesinden “Evet Ranieri, Premier Lig senin” başlığını attı.

Leicester City’nin büyük bir mucizeyi gerçekleştirerek şampiyon olmasında en büyük mimarın İtalyan çalıştırıcı Ranieri olması, İtalya için büyük gurur kaynağı oldu.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden resmi hesabı aracılığıyla “çılgın” başlığını attığı yazısında, “İngiltere futbol tarihinin en büyük başarısının dümeninde bir İtalyan bulunuyor. Büyük Leicester, çok büyük teknik direktör Ranieri” ifadelerini kullandı.Yorum Yap